Мобилно меню

4.2941176470588 1 1 1 1 1 Rating 4.29 (17 Votes)
„Албания: позната и непозната” (L’ ALBANIE: CONNUE ET INCONNUE). Това е заглавието на една от общо 14-те научни изложби, съпътстващи ХХІІ международен конгрес по византинистика и медиевистика в София (22-27.8.2011 г.). Тя бе открита с изпълнения на хор "Св. Роман Сладкопевец" под диригентството на Симеон Генов.

Авторът на експозицията, доц. д-р Емил Иванов от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”, представя исторически фотографии от своята лична колекция и частни фотографски сбирки на антични и средновековни паметници, както и такива за всекидневния живот в Албания от края на ХІХ век до наши дни. 

За разлика от предшестващата изложба „Албания – минало и настояще” през февруари 2011 г. (организирана в резултат на научен проект с ръководител проф. д-р Иван Желев Димитров), този път акцентът съставляват архивните фотографии от частни и музейни сбирки в Албания и Западна Европа, някои от които се публикуват за първи път и то на престижен научен форум от български учен-богослов. В съответствие с научните интереси на автора подборът на фотографиите е обусловен от историята на археологическото проучване на раннохристиянските и средновековните паметници в Албания. Много от античните и средновековните градове, църкви, градски, пътни и укрепителни съоръжения са останали след тяхното разкриване в началото на ХХ век неподдържани, забравени и в незавидно състояние, като повечето от тях са заличени от вегетацията или съвременния бум в строителството. Историческите фотографии обаче са запечатали както спомена за тяхното повторно съживяване, така и еуфорията от успеха на големите археологически открития през 20-те до 40-те години на ХХ век в Бутринт, Финики, Аполония, Антигония, Дуръс и др.  

Текстът на български и френски език позволява посланието на експозицията да достигне до възможно най-голям брой зрители и учени-византинисти медиевисти. Освен това показаният нов и все още непубликуван нагледен исторически материал се придружава от коментари на заснетите археологически паметници като датировка, преводи и интерпретирации, които също са представени за първи път. Заради нарастващите рискове при пренос и експониране на много от ценните антични и средновековни паметници напоследък все по-често се прибягва до алтернативното им фотографско и мултимедийно презентиране. При това ролята на историческата фотография и фотографските архиви за науката нараства все повече.  

През месец юни д-р Емил Иванов вече изнесе предварителни лекции по темата на настоящата изложба в богословските факултети на университетите в Йена и Мюнхен, Германия, откъдето също пристигат учени, участници в научния форум на ХХІІ международен конгрес по византинистика и медиевистика в София. 

Изложбата се осъществява с помощта на колектива и средствата по проект № 107/2011 от фонд „Научни изследвания” на СУ „Св. Климент Охридски” и ще бъде експонирана до средата на месец септември т. г. във фоайето на Богословския факултет на пл. „Св. Неделя” № 19 в София. 

Достъпът е свободен през целия ден.

Емил Иванов





Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kuua 

Разпространяване на статията: