Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (14 Votes)
На 26 март в Богословския факултет на СУ се проведе ежегодният работен семинар за учителите по религия. Тази година в центъра на вниманието им бяха темите от библейската история в учебната програма за начален етап на обучение.

Въведение в разглежданата проблематика направи преподавателят по педагогика в Богословския факултет на СУ доц. д-р Божидар Андонов. Свои мисли сподели и ректорът на Софийската духовна семинария о. Захари Дечев, който взе активно участие в работата на семинара. Заедно с него бяха и двама от младите преподаватели на духовното училище.

Ваня Станчева, експерт в РИО - София град, представи пред учителите практически насоки в работата с малките ученици. Г-ца Станчева обърна внимание върху някои основни грешки, които се допускат, и предупреди за „подводните камъни”, на които се натъкват учителите по религия.

Във втората част на работната среща учителите споделиха с колегите постижения от педагогическата си практика. Г-жа Биляна Христова от 4-о училище представи някои от най-често задаваните й въпроси от учениците. Г-жа Руска Тошева, най-дългогодишният учител по религия, работеща в 41-о и 20-о училище в София, разказа за педагогическите техники, които използва за мотивиране на учениците. Г-жа Милена Йоцова, преподаваща в училището на Банкя, представи работата си върху разказа за сътворението. Тя показа книжки, направени от децата, в които описват библейските творчески дни. Г-жа Йоцова сподели опита си от прилагането на създадени от нея техники за съвместна работа на големи и малки ученици, като наблегна на изключителната роля на свещеника в Банкя о. Василий Топузлиев за успешната работа на учителя по религия.

Свои идеи за работа с децата от началния етап на средното училище споделиха и други учители от София, Сливница, Стара Загора и др.

На тазгодишната среща преподавателите по религия не се концентрираха върху трудностите и проблемите, както беше през изминалата година, а обърнаха повече внимание на постиженията и споделянето на идеи и техники. Този подход е резултат от опита им, тъй като досега никой не откликна на призива им за осигуряване на учебници, дидактични материали и помощни средства за провеждането на заниманията по религия.

И тази година Св. Синод и Софийска митрополия не изпратиха свои представители на срещата с учителите. Въпреки заявленията от страна на ръководството на БПЦ, че преподаването на религия в средните училища е сред приоритетите на Църквата, никой не дойде да подкрепи (дори само морално) апостолското дело на учителите и да ги насърчи в нелекото им служение.

Макар и замислен като семинар за учителите по религия, форумът през годините се разшири и в него вече участват и преподаватели от други градове. Затова организаторите на работната среща за учители – Богословският факултет на СУ и РИО-София – обявиха, че през следващата година той ще прерасне в национален. Беше обявена и темата на семинара през 2012 г.: „Темите от житията на светиите”.









Книжки върху разказа за сътворението на света, направени от деца :







Как кутия от бонбони става карта на светите земи:



ЗD икона на св. Климент Охридски, която може да направи всяко дете:



Идея за Великден: чашка, в която да се постави свещта на великденската служба.



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/333hd 

Разпространяване на статията: