Мобилно меню

4.2666666666667 1 1 1 1 1 Rating 4.27 (30 Votes)
1_103.jpgСв. Синод е забранил на свещениците да ни показват документи, каза шефът на врачанската инспекция по труда Румен Младенов, който ръководи проверките във Врачанска епархия. Той заяви, че документация в епархията липсва и инспекторите са принудени да се доверяват на устните твърдения на служителите. Такава забрана не е публикувана на официалния синодален сайт, но бе публикувана в светската преса (например, във в. "Новинар"). „Да бъдат уведомени председателите на църковните настоятелства и игумените на манастирите, така че при предприетите проверки от Инспекцията по труда или органите на НАП или други контролни, държавни и общински органи, да заявят, че без писмено разрешение на съответния митрополит не може да бъде извършена такава проверка”, е записано в решението на синода, цитирано от вестника, като се моли за „стриктно изпълнение” на заповедта. Решението е взето на 17 март и още на следващия ден е спуснато за изпълнение към духовниците.

Според главния секретар на Св. Синод Стобийски епископ Наум наистина има решение на архиереите по въпроса с проверките от Главна инспекция по труда. Но това решение не може да се тълкува като забрана за съдействие на инспекторите. Смисълът му е проверяващите да искат разрешение от епархийския митрополит по места за извършване на тази проверка, защото той отговаря за духовниците и църковнослужителите в съответната епархия. За всякакви действия, включително подобни проверки, би трябвало да се уведоми митрополитът и да му се поиска съдействие. Инспекцията по труда не е информирала Св. Синод като върховна управа на БПЦ за започналите проверки, нито е искала съдействието на архиереите.

Митрополит Николай също нареди на свещениците в Пловдивска епархия да не съдействат на инспекторите по труда и да не дават никаква информация, ако нямат разрешение от епархийския митрополит, тоест от него. В декларация той определи държавните проверки като "грях", а проверката като издевателство.

За разлика от Пловдивска епархия държавните служители не са срещнали никакви проблеми в Сливенска епархия. „Всички 88 свещенослужители в Сливенска епархия са назначени на работа със заповеди и трудови договори", обяви директорът на Дирекция „Инспекция по труда" в Сливен Ирена Иванова.  Тя благодари за съдействието, което е оказал на инспекторите Сливенският митрополит Иоаникий и те са били допуснати безпроблемно да извършат проверките, били са им предоставени и всички необходими документи.

Съдействие на държавните служители са оказали и във Варненска епархия. Храмовете в Провадийско и Варненско са били проверени от експертите на Инспекцията по труда във Варна. Специалистите изисквали трудовите договори на духовниците, по които свещениците получавали и месечните си възнаграждения. "16 проверки сме извършили в източноправославни църкви и при нито една не се натъкнахме на нередности. Срещнахме абсолютно съдействие, в храмовете имаше дори и ревизионни книги. Просто няма нещо, което да кажем, че е нарушение. А храмовете не бяха проверявани от доста време", категоричен беше директорът на Инспекцията по труда във Варна Иван Иванов. Над 100 са свещениците във Варненската епархия, в която влизат и Добрич, Търговище и Омуртаг. Около 30 са  във Варна.

Свещениците и монасите от Руенския манастир и в цяла Дупнишка духовна околия (Софийска епархия) не знаят дали имат трудови договори, но със сигурност всички 26 са назначени със служебни заповеди от Софийска митрополия. Това обясни архиерейският наместник отец Георги Паликарски, който е председател на катедралния храм „Свети Георги Победоносец” и който работи със заповед за назначаване, подписана от патриарх Максим, съобщи регионалната медия DenNews.bg.

"Свещениците и монасите се осигуряват всеки месец редовно върху 519 лв., но ведомостите не се изготвят в счетоводството на катедралния храм, а се изпращат по пощата от Софийска митрополия", обясни касиерката Йорданка Димитрова. Тя също не знае свещениците да имат трудови договори, но със сигурност те имат заповеди за назначаване. Досиетата на свещениците и монасите със снимките са в сейфовете не на катедралния храм, а в тези на Софийска митрополия. Йорданка Димитрова обясни още, че до края на миналата година не е имало изискване свещениците да подписват трудови договори със Софийска митрополия. Дори в Закона за бюджета за общественото осигуряване за 2011 г. е залегнало изискването осигуряването на свещениците да става върху 519 лева.

"Във връзка с провеждащите се в момента проверки на Инспекцията по труда за наличието на трудови договори заради сигнали за липса на такива трябва да се изиска и разрешение от Софийска митрополия, в противен случай те няма да бъдат допуснати да проверяват документацията в катедралния храм в Дупница". Но за да проверят имат или не трудови договори свещениците и монасите, то те трябва да влязат не в счетоводството на „Свети Георги Победоносец”, а в Софийска митрополия, обясни още касиерката към катедралния храм.

По настояване на КТ "Подкрепа" регионалните Инспекции по труда започнаха проверки на трудовите договори по епархии. Резултататите от проверката ще бъдат обявени в края на месеца. У нас броят на свещениците е приблизително 1100, половината от тях са в пенсионна възраст. Заплатата им е 305 лв., но от тази година осигурителният праг бе увеличен на 519 лв. За да се компенсира спадът на заплатата заради по-високите осигуровки, те са вдигнати на 320 лв.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/333hk 

Разпространяване на статията: