Мобилно меню

4.4736842105263 1 1 1 1 1 Rating 4.47 (38 Votes)
1_23.jpgВрачанска епархия разпространи изявление, в което се оправдава за извършени продажби на църковни имоти още преди разкритията за тях да станат обществено достояние. По непотвърдена информация на Двери, сред имотите в центъра на скандала е солидна сграда във Враца, продадена на по-ниска от пазарната цена на служител на митрополията, както и други в епархията, продадени на символична цена. В желанието си да предвари медийния скандал, Врачанският епархийски съвет на 20 ноември е взел решение да изпрати до медиите официално съобщение.

Епархийският съвет признава, че наистина е извършил продажба на църковни имоти, което според тях не е било в нарушение на "действащото към момента на сделките църковно законодателство". Поради тази причина продажбите са извършени без знанието на Св. Синод, а само с одобрението на Епархийския съвет. Те се позовават и на липсата на централен регистър на църковните имоти, който трябваше да бъде създаден по решение на Шестия църковно-народен събор през 2008 г. именно с цел да се спре неконтролираното продаване на църковни имоти по места.

Във Врачанска митрополия обясняват продажбите с тежкото финансово положение на свещенослужителите в епархията и пълната незаинтересованост на Св. Синод към тяхната съдба.

От Епархийския съвет заявяват категорично, че не са извършили нарушение на църковното законодателство, защото "издръжката на клира и митрополиите в цялата страна бе прекратена от централното ни ръководство". Сметките на митрополията са били блокирани и свещениците са останали без заплати за много дълъг период от време. От митрополията негодуват, че Св. Синод е останал глух за многобройните молби да изпратят необходимите за това средства от централния бюджет, предвид факта, че преди това Врачанска митрополия редовно е внасяла своите месечни отчисления в синодната каса.

"Но от там дойде само мълчание, а средства се превеждаха само на определени епархии, вероятно по нечия преценка, което провокира неподчинение на свещенослужителите към Светия Синод и епархийския архиерей, с реална заплаха от размирици и отделяне от каноничното ръководство на БПЦ".

Заради безпаричието манастирите останали без монаси.

Описвайки ситуацията от преди няколко години, Епархийският съвет заявява, че и в момента няма промяна в състоянието на епархията и поради тази причина "са намерили за уместно, съгласно дадените му правомощия, да се извършат разпоредителни сделки от притежаваните от Врачанска митрополия имоти, приходите от които са послужили само за нуждите на църквата и епархията".

Що се отнася до състоянието на имотите, които според предстоящите разкрития са продадени по непазарни цени, от Епархийския съвет заявяват, че са продадени имоти "в крайно окаяно състояние или реституирани такива, представляващи храсти и камъни", чиято поддръжка е била невъзможна за митрополията. Цените са "определени съобразно пазарните цени, действащи към момента на изповядване на сделките, като същите са консултирани с Агенции за недвижими имоти и одобрени от Епархийския съвет".

Накрая от Епархийския съвет заявяват, че състоянието на епархията е такова, че е възможно да се повтори ситуацията от преди няколко години, когато свещенослужители отказаха да се подчиняват на Врачанския митрополит Калиник и Св. Синод. Поради тази причина, "за да се запази единството" в епархията, Врачанският епархийски съвет заявява, че няма да търпи повече незачитането на достойнството на свещенослужителите от страна на висшето ръководство, като безспорно визира Св. Синод на БПЦ.

Изявлението е подписано от секретаря на Врачанска митрополия ик. Николай Костадинов, вероятно за да не бъде обвинен митрополитът или викарият му за тези остри нападки срещу Св. Синод.




Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33kpu 

Разпространяване на статията: