Мобилно меню

3.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 3.86 (14 Votes)

1_48.jpgОт вчера разколниците останаха без Неврокопски митрополит и са в процес на трескаво търсене на нова кандидатура. Избраният преди една година за наследник на Пимен в Алтернативния синод митр. Гервасий, когото преди дни разколническите владици заставиха да даде писмено обяснение за скандалното си поведение, отказа да го направи и обяви, че напуска синода и ще прави в София филиал на разколническата гръцка Истинно-православна църква. Контактите му с тази църква, където през лятото той раздаде епископски санове на светския хроникьор Дим Дуков и на разпопения от Видинския църковен съд бивш архимандрит Харалампий (Ничев), всъщност провокираха основния въпрос, на който синодът настоя Гервасий да отговори: какво общо има той с гръцките разколници.

Междувременно стана ясно, че в понеделник Гервасий е изпратил писмо до митр. Ангел (Атанасиу), който е духовният водач в Гърция на Истинно-православната църква, и е поискал разрешението му и финансова подкрепа, за да основе български филиал на това разклонение на флоринския старостилен разкол. В писмото си Гервасий се е оплакал, че целият алтернативен синод, начело със Софийския митр. Инокентий, е минал към официалния синод на патр. Максим, където той не желаел да отиде. Заедно със себе си Гервасий е предложил на митр. Ангел и параклиса на разколниците до палатките в София, в който те служат от 2004 г. Идеята му е да го превърне в истинно-православен храм. Не е ясно как това ще стане, след като хората на Инокентий продължават да са там, защото за последните три години алтернативният синод беше напуснат единствено от бившия игумен на Роженския манастир еп. Йоан „Богослов“.

След поредната изцепка на Гервасий с решението му да оглави още един синод в България – на Истинно-православната църква, вчера членове на разколническия синод започнаха трескаво да търсят нов Неврокопски митрополит, който да го смени, защото Неврокопската митрополия е най-силната им епархия и оттук са повечето от свещениците им, останали верни на Пимен.

По канон изборът на владика става на делегатско събрание на църковните настоятелства в епархията, които гласуват с бюлетини за един от няколко предложени кандидати за поста, но през последните двадесет години процедурата повече прилича на политически избори: кандидатите за високия църковен пост предварително дават съгласието си да участват в избора, после обикалят цялата митрополия, обхващаща Югозападна България, за да се запознаят с хората и да ги навият да гласуват за тях. В повечето случаи това става срещу пари, правят се пазарлъци, групират се лобита. При избора на самия Гервасий в храма край с. Добринище се говореше за по 80 лв. на глас.

* На снимката: Гервасий, Кирил и новият „истинно-православен епископ“ Дамаскин (Дим Дуков); личен профил на Дим Дуков.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kcyc 

Разпространяване на статията: