Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)
P1010536.JPGПо повод празника на ВТУ „Св. Кирил и Методий”  Православният център „Проф. Тотю Коев” на Православния богословски факултет обяви 12 май за ден на отворените врати. В рамките на програмата за деня бяха представени различни научно-изследователски проекти на факултета, международните програми за европейска мобилност „Еразъм”  и изданията на издателска къща „Омофор”.

На срещата бяха представени общо шест научно-изследователски проекта, насочени към различни области на богословието и църковните изкуства. Единият от проектите, “Православие и идентичност в културното пространство на европейския югоизток през ХІV век”, приключи успешно в края на 2009 г., а през настоящата 2010 г. продължава работата по още пет дългосрочни проекта: „Комплексно изследване на храм „Св. Димитър” в Арбанаси (ХVІ-ХVІІ в.)”, Форум за съвременно изкуство, „Ранни славянски ръкописни паметници с литургична употреба (събиране и първоначално изследване)”, „Научно-изследователски колегиум Biblica et Patristica”, „Богословски и философски идеи във византийското и балканско културно пространство (VІІ-ХІІ в.)”.

При представянето на проектите бяха посочени целите и задачите на отделните работни екипи, в които участват преподаватели и докторанти от факултета, както и учени от близки научни направления. Беше подчертано, че  работата в рамките на отделните проекти спомага за създаването на благоприятна среда за сериозен научен диалог и плодотворни контакти с учени от страната и чужбина. Благодарение на тази работа в специализираните библиотечни фондове на факултета вече има стотици заглавия на всички международни езици с голяма научна стойност.

В рамките на деня на „отворените врати” в Православния център бяха представени и възможностите за обучение на студентите от специалностите „Теология” и „Църковни изкуства” по програмата за мобилност и обмен на студенти „Еразъм”. Към настоящия момент студентите от факултета имат възможност да участват в програми „Еразъм” в Австрия (Университет „Карл Францен” в Грац и Църковното висше педагогическо училище във Виена), Гърция (Национален Капудистриев университет в Атина), Полша (Университет “Кардинал Стефан Вишински” във Варшава), Румъния (Университет в Букурещ) и Турция (Университет в Анкара). Координаторите на отделните програми подчертаха, че те остават отворена възможност за всички студенти, които искат да станат част от академичния живот в съответния европейски университет.

Програмата на денят на „отворените врати” завърши с представянето на издателска къща „Омофор” от д-р Мария Иванова. Тя представи последните заглавия на издателството и някои от най-важните предстоящи издания, които читателите с богословски интереси могат да очакват.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ky63 

Разпространяване на статията: