Мобилно меню

4.8333333333333 1 1 1 1 1 Rating 4.83 (24 Votes)
1_4.jpgДълъг ли е пътят от Цариброд до столичния квартал "Модерно предградие"?

За Деян Петров, роден през април 1972 година в Димитровград (Цариброд), Западните покрайнини на Република Сърбия, този път се оказа най-краткият към православната християнска вяра. Това е неговият път към Бога, към призванието му за духовно служение и изпълнение на "мълчаливия" завет, даден му от свети Мина. Всички вярващи християни в столичния квартал "Модерно предградие" познават отец Серафим, каквото е духовното име на Деян Петров. Той е председател на храма "Свети Мина" - малка, но много красива енорийска църква.

Заедно със сестра си отец Серафим израства в скромно семейство, баща му работи като готвач и до днес, а майка му е шивачка. За неговите родители е изключително важно да дадат образование на децата си. Основното си образование бъдещият божи служител завършва в училището на село Желуша до Цариброд. След това продължава да учи в техникума по хранителновкусова промишленост в град Пирот. Сестра му завършва медицина във Висшия медицински институт в Стара Загора и сега  е общопрактикуващ лекар в град Зайчар. При преброяванията на населението родителите на отеца и самият той се самоопределят като българи.

Божият знак

В рода на Деян Петров няма свещеници или църковни служители, майка му и баща му са вярващи, но посещават църква само в неделя и на празници. На 23-24 години младият мъж започва своите духовни търсения. Един негов приятел - Зоран, с когото завършват по-късно Софийската духовна семинария "Свети Йоан Рилски", започва да му дава богословска литература. Те заедно четат и обсъждат църковната история и каноните на вярата на православието. Всичко това ги кара до потърсят помощ от отец Александър, свещеник в Димитровград. Така разбират, че вярата не е празнично задължение, а начин на живот. А за отец Серафим, както се оказва по-късно, и духовно призвание и пастирско служение.

В дните, когато бил свободен, Деян често ходел до един параклис, намиращ се близо да Цариброд, в една гора. Параклисът носел името на свети Мина. Дотогава прохождащият във вярата младеж не бил чувал за този православен светия. Там той се усамотявал и отправял своите молитви към Бога - да му даде знак и да му покаже неговия път в живота. При едно от тези молитвени прошения се случило чудо,

някаква сила  го бутнала към иконата

на свети Мина. Деян се уплашил, тръгнал си веднага, но случката оставила дълбока следа в душата му. Съвсем скоро той се срещнал с двама сръбски монаси  и им разказал историята. Те му казали, че трябва да бъде щастлив, защото, както има много случаи в църковната история, щом светецът е чул молитвата на някого, той му дава по този начин знак.

1_5.jpg

Израствайки духовно, бъдещият клирик започва да приема редовно свето причастие и  ревностно да участва в духовния живот на енорията си. Осъзнава, че трябва да се посвети на богословската наука. Търси различни начини да изучава теология, но в семинарията в Сърбия няма паралелен курс за навършилите осемнадесет години, а в Богословския факултет има "административни пречки" за него заради българската фамилия, която носи. Заедно със своя приятел Зоран накрая стигат до Агенцията за българите в чужбина. Там Деян разбира, че в Софийската духовна семинария "Свети Йоан Рилски" има паралелен курс за възрастни, даващ средно богословско образование. Изключително е благодарен на г-н Колев от агенцията, който лично завежда двамата при Негово светейшество българския патриарх Максим.

Патриархът дава своята  благословия

и още същия ден те са посрещнати от епископ Сионий,  ректор на семинарията. Полагат приемни изпити и са приети през 1997 година  за редовни семинаристи в паралелния курс на учебното заведение. Във втори курс се запознава със студентката по философия Екатерина. Между тях пламва искрена любов и на Томина неделя през 1999 година епископ Сионий ги венчава.

За Деян пътят в православното християнство е вече само един - духовното и пастирско служение като свещеник. Желанието му е, когато завърши семинарията, да се върне в Цариброд и да проповядва словото Божие там. По това време има договорка между българския патриарх Максим и сръбския Павле в Западните покрайнини да се ръкополагат за свещеници местни хора от български произход. Мечтата на Деян не се сбъдва, защото на един събор в Соковския манастир Нишкият епископ Ириней не дава своята благословия на него и Зоран. Епископ Ириней е обиден, че двамата младежи без негово знание са заминали да учат в България. Той

демонстративно ги отпъжда със своя жезъл

Така през 1999 година младежът след разговор с епископ Сионий е ръкоположен в София за дякон, а през 2000 година за свещеник. Приема духовното име Серафим, повлиян от делата и живота на големия църковник Серафим Соболев.

Вакантно място за свещенослужител има в църквата "Свети Мина" в квартал "Модерно предградие". По-късно отецът разбира, че в този квартал живеят много преселници с български произход от Западните покрайнини на Сърбия. За свещеника е ясно, че през всичките тези години светецът го е водил в земния му път, за да го "изпрати" в енорийския храм, намиращ се на улица "Старата църква" в столичния жилищен комплекс. Голямо е неговото учудване, когато вижда в храма икона на свети Мина в абсолютно същия иконографски стил като тази в малкия параклис до Цариброд.

През 2004 година става председател на храма, като през същата година завършва и Богословския факултет при СУ "Св. Климент Охридски". С енергични усилия се заема да обнови сградата, строена през 1938 г., и да я направи истинско огнище на православието в района. С помощта на дарения е построена чисто нова тухлена ограда, инсталирано е подово отопление. В двора на храма е направена чешма в български възрожденски стил. Един от най-големите дарители е Стоян Дандаров, строителен предприемач.

Отецът познава лично и по име всички от своята енория, които участват активно в църковния живот. Той е успял да им разясни, че ходенето на църква не е неделно задължение, а начин на живот, съпреживяване на вярата. Запознат е с личните проблеми на енориашите си. Той е заедно с тях и в радостите, и в болките. Много добре е развита и социалната дейност в енорията, даряват се дрехи, продукти, книги, учебници за деца на социално слаби родители.  Функционира и неделно училище. А от осем години всяка неделя тук, в храма, се раздава безплатна храна за петдесетина души. Всички участват на доброволни начала и безкористно - от готвачката до проповедника. Ако днес отново трябва да избира своя път в живота, отец Серафим би повторил всичко стъпка по стъпка, защото "Пътят от Цариброд до "Модерно предградие" е моят път към Бога", казва той.

Целият материал във в. "Монитор"



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k4hf 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Бог слиза при смирените, както водата се стича от хълмовете към долините.

Св. Тихон от Воронеж