Мобилно меню

4.6 1 1 1 1 1 Rating 4.60 (5 Votes)
https://dveri.bg/images_2.jpgАко Европейският съюз приеме религии, които накърняват правата на жените, това би върнало обществата ни назад, смятат участници в Съвета на Партията на европейските социалисти (ПЕС)

Европейският съюз не следва да приема с лека ръка религии и съществуването на религиозни общности в ЕС, които се отнасят с пренебрежение към жените или правата на част от обществото, заявиха депутати-социалисти в Европейския парламент, които участваха в дебата "Гражданство и интеграция: българският опит" в рамките на Съвета на ПЕС.

Според тях приемането на дискриминативно отношение към
жените, например, би върнало обществата на съвременна Европа в отминали исторически епохи. Миграцията е част от процеса на глобализацията, в големите европейски градове днес виждаме хора от множество етноси и с най-различна религиозна принадлежност, посочиха те. Според депутатите миграцията носи известна несигурност за коренното европейско население и поставя въпросите за гражданството и интеграцията. За да имаме добри граждани, следва да се отнасяме към хората като към граждани на общността, посочиха участниците в дискусията.

За разлика от страни в ЕС като Великобритания и Холандия, където имигрантите-мюсюлмани са в тези държави едва от 3-4 поколения, присъствието на подобни малцинства в България е традиционно и исторически обусловено, коментира председателят на Съвета по етнически въпроси към Висшия съвет на БСП Мирослав Попов. Той отбеляза, че това малцинство не е хомогенно, както и че отношенията му с етническите българи е хармонично. Имаме добро съжителство на битова основа, а проблемите във времето са били предизвиквани предимно с политически мотиви от властите, посочи Попов. Конституцията в България не прави разлика в етническия произход на гражданите в страната, а ние смятаме въпроса с религиозната принадлежност за личен, добави той.

Попов заяви, че България не е била арена на религиозни сблъсъци в своята съвременна история, каквито неотдавна се наблюдаваха например във Франция. Според него ислямофобията не е решение на проблемите с обществото на мюсюлманите. По неговите думи проблемът с исляма е както с всяка друга религия - въпросът е във фанатизма и нарушаването на правата на останалите групи от обществото.

Семра Изетова от ВС на БСП заяви, че след промените в България се е оказало, че една партия не е в състояние да реши и обедини всички въпроси на малцинствата. Тя отбеляза духа на хармония между различните етноси, който се наблюдава например в Кърджали.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k4dy 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Само чрез сражение душата постига напредък.

Авва Йоан Ниски