Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
photo_big_128631.jpgСветите земи заплашват да се превърнат в музей на християнството - но без християни. Днес християните в Израел и в палестинските територии съставляват по-малко от 2 процента от населението и броят им продължава да намалява. Тъй като повечето от тях са палестинци, те се чувстват заплашени не само от обсадата на Израел. Много от тях се оплакват и от засилващия се натиск на техните съседи-мюсюлмани.

Като християни и араби, те са "двойно малцинство", каза наскоро председателят на немската конференция на епископите, кардинал Карл Леман, при посещението си в Ерусалим. Изявления на някои епископи, които сравниха положението във Варшавското гето с положението в Рамала, предизвикаха възмущението в Централния еврейски съвет в Германия, както и в Израел. Междувременно кардинал Леман изрично изрази изказа съжаление по повод на тези сравнения.

Представители на църквата отбелязват, че във Витлеем особено силно се чувства "масовото изселване на християни", уточнява БТА. През 1967 г. около 70 процента от населението в рожденото място на Исус през 1967 г. са били християни, днес са под 15 процента, обяснява свещеник Артемио Виторес, викарий на Католическата кустодия (църковно юридическа област - бел. прев.) в Светите земи.

Според данни на францисканците икономическото положение в града след израелската блокада на палестинските територии се е влошило, като процесът бил ускорен допълнително от изселването на християни. "Безизходицата накара 3000 християни да напуснат Витлеем от 2000 г. насам. Стотици семейства от години не получават заплата", казва испанец, който живее във Витлеем от почти четири десетилетия.

Не само тежката икономическата ситуация кара християните да поемат по пътя на емиграцията. Израелската преса съобщава за засилващи се ислямски нападения срещу християни. В повечето случаи става дума за разправии за имоти. През последните години години все по-често се упражнява натиск върху християните в палестинските области да спазват постите на Рамазан или жените им да се забулват, твърди отец Виторес. "Омразата често се подклажда в джамиите."

Германският евангелистки пастор в Ерусалим Уве Гребе все още не вярва, че има "борба на културите" между мюсюлманите и християните в Свещената земя. "Тук царува правна несигурност и в такава ситуация страдат преди всичко най-слабите", казва той. "Много мюсюлмански семейства също страдат от действията на хора от тяхната религия." Според него християните напускат региона, тъй като - за разлика от мюсюлманите - могат да си го позволят благодарение на своето образование и връзките им в чужбина . "В Чили вече има повече християни дошли от Витлеем, отколкото са те в самия Витлеем", обяснява представителят на Протестантската църква в Германия за Светите земи.

За да спрат изселването на християните големите църкви се опитват да подобрят условията на живот за вярващите. Така например Лутеранският световен съюз предлага около 80 жилища за християнски семейства в Ерусалим. Преди всичко обаче църквата залага на училищата - които впрочем се посещават и от голям брой мюсюлмански деца - да се превърнат в носители на християнската идея. "Без добре образовани хора християнството в тази страна трайно ще изчезне", казва отец Виторес. Пастор Гребе говори "за нож с две остриета": според него именно добре образованите християни първи напуснаха страната.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kqpc 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...

Бог слиза при смирените, както водата се стича от хълмовете към долините.

Св. Тихон от Воронеж