Мобилно меню

4.875 1 1 1 1 1 Rating 4.88 (8 Votes)
23130113.jpgТочно когато по столичния булевард "Витоша" кротко слагаха коледната украса, а минувачите с умиление гледаха, малко по на Запад се случи нещо неочаквано. Чехи, германци и австрийци казаха "НЕ" на Дядо Коледа и го обявиха за комерсиален. Първоначално всички помислиха, че това е някаква шега, поредната улична арт-демонстрация, имаща за цел да привлече вниманието на хората, но чехите и германците, известни с липсата си на чувство за хумор, за пореден път не се шегуваха. Категорично зачеркнаха белобрадия старец от коледните символи и си пожелаха Витлеем.

Новороденият Исус в яслите според тях е по-знаков за празниците, които чехите особено много зачитат. Имаше и такива, чийто коментар на събитието беше: "Това са пълни глупости. Ако другата година на някого му хрумне да издигне в култ Арабела или Румбурак, пак ли ще трябва да излизаме на улични протести!?" Но въпросът им остана да виси във въздуха, заглушен от призивите на масата: "Санта Клаус да си върви там, откъдето е дошъл!"

Защо обаче точно тази година настана антиколедна истерия? Истината е, че добродушният белобрад старец с червена мантия и героите около него станаха жертва на рекламата и бизнесинтересите на десетки хора, и то не само в Чехия и Германия, но и у нас. Кой би предположил, че Дядо Коледа е готов да отклони шейната от пътя й, привлечен от аромата на кафе, или пък да търси 10 човека, с които да си говори на по-ниска тарифа. А какво ще кажете за Снежанките, неволно влезли в ролята на "момичета на повикване", или за джуджето - тв говорител. Телевизията си присвои коледните символи, употреби ги и бързо ще ги захвърли до следващата година, а децата просто искат Дядо Коледа да им донесе подаръци, без да ги замеря с играчките от елхата. Въпреки това у нас брожения няма.

Една учителка в София, дръзнала да каже пред учениците си, че Дядо Коледа не съществува, беше предколедно уволнена и с това нашият "протест" се изчерпва. Гледаме си рекламите, ходим по кичозно украсените улици и се разминаваме с десетки мъже на средна възраст, предрешени на Дядо Коледа, чието мото е "Ден година храни". Снимаме децата си с тях и без никакви възражения даваме по 10-15 лв. за дигитално запечатания спомен.

Има какво да научим от германците и австрийците, които казаха "Не". Веднъж зачеркнали Санта Клаус от съзнанието си и обявили го за комерсиален, то той си остава такъв. Стигнаха дори до крайности, като забраниха в определени търговски центрове на Берлин и Виена продажбата на сувенири с лика на Дядо Коледа, превърнал се според тях от символ на Рождество, в символ на пазаруването. А колумбийските полицаи биха допълнили - и в символ на контрабандата. Наскоро там беше заловена престъпна група, опитваща се да пренесе кокаин, скрит в шоколадови фигурки с образа на Дядо Коледа, а в САЩ стопани на кученца порода чихуахуа си организираха коледно парти, на което домашните им любимци се разхождаха облечени в костюми на стареца. Явно отвъд океана доста скучаят, след като в момента се заиграват с идеята Дядо Коледа да бъде жена и в Интернет вече са пуснати снимки, визуализиращи мераците на янките. Но там, както знаем, всичко може да се превърне в индустрия, срещу която никой не е луд да скача.
 
В крайна сметка чехите, германците и австрийците май ще си останат сами в желанието да преборят комерсиалността по Коледа, а ние в това време ще слушаме "Джингъл белс" от смешно танцуващия на батерии Дядо Коледа, сложен под елхата в хола на панелното ни жилище. 

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k46y 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всеки ден вие полагате грижи за тялото си, за да го запазите в добро състояние; по същия начин трябва да храните ежедневно сърцето си с добри дела; тялото ви живее с храна, а духът – с добри дела; не отказвайте на душата си, която ще живее вечно, онова, което давате на тленното си тялото.
Св. Григорий Велики