Мобилно меню

4.2439024390244 1 1 1 1 1 Rating 4.24 (41 Votes)
1_60.jpgТапети с лика на Иисус Христос и Божията майка са покрили стенописите в митрополитския храм „Света Марина” в Пловдив. Тази скандална информация беше съобщена от местни медии, които забелязали „хартиени” изрезки, приготвени за лепене върху стената, и такива, които вече били залепени в църквата. Именно в този храм патриарх Максим отпразнува 97-ия си рожден ден в събота. Тогава стана виден изцяло промененият интериор на храма, който е паметник на културата.

„Това не са тапети, не е хартия, а напълно нова технология за запазване на стенописите”, обясниха от пловдивската митрополия. Оттам казаха още, че митрополит Николай се е опитал да запази стенописите, като приложи гръцкия опит. Изрезките всъщност представляват канава на текстилна основа, която се лепи върху стената и се тушира с боя. По този начин се пестели средства, тъй като все парите не стигали за реставрация на стенописите.

„С новата технология стенописите се консервират и като се намерят средства, ще могат да се открият и възстановят”, обясниха от митрополията. Оттам казаха още, че в момента в храма има три стенописа, които стоят непокътнати.

Храм „Света Марина” е строен през 18 век от гърци. Когато те дошли в България, за да си търсят земите и имотите, тогавашните монаси решили да замажат с мазилка стенописите, за да не могат гърците да имат претенции към църквата. В митрополитския храм през 30-те години на миналия век са правени нови стенописи върху старата мазилка, но истинските все още стоят запечатани и никой не ги е виждал.

„За да бъдат консервирани истинските стенописи, е решено да се приложи новата технология, в която се използва канава”, казаха още от митрополията в Пловдив. При намирането на достатъчно средства ще започне истинската реставрация на оригиналните стенописи.

Вж. също: Отново започна нерегламентиран ремонт на митрополитския храм "Св. Марина" в Пловдив

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh8x 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Имало един човек, който ядял много и все бил гладен, и друг, който се задоволявал с малко ядене. Този, който ядял много и все бил гладен, получил по-голяма награда от оня, който се задоволявал с малко ядене.
Apophthegmata Patrum