Мобилно меню

4.5384615384615 1 1 1 1 1 Rating 4.54 (26 Votes)
2_7.jpgС пари по трансгранична програма на Европейския съюз съживяват Басарбовския скален манастир край едноименното русенско село. С отпуснатите от Брюксел близо един милион евро с всеки изминал ден каменната пустош се превръща в истински рай. Обновява се новата част на уникалния комплекс, който е единственият действащ скален манастир в България, обитаван днес от шестима монаси. Изграждащата се църква и красивата камбанария се съчетават хармонично със скалните ниши, в които през Средновековието са живели монасите исихасти. Предстои да се изгради панорамно стълбище между новата част и скалите, откъдето ще се открива прекрасна гледка към живописния каньон в Поломието, както и манастирска магерница, в която ще се предлагат типични за региона ястия.

С реализирането на трансграничния проект се цели развитието на поклонническия туризъм в пограничния район. Манастирът е много посещаван от румънски туристи, тъй като тук е живял закрилникът на Букурещ свети Димитър Басарбовски. Той е и най-видният обитател на скалната пустош.

Днешните монаси разказват на поклонниците интересни легенди за живота на този светец. Отшелникът спял направо върху скалите, а в подножието им изкопал кладенец, от който пиел вода. Димитър непрекъснато изтощавал тялото си с пост, бдения и молитви. Когато усетил идването на смъртта, легнал между два камъка на брега на реката и предал Богу дух. Тялото му останало нетленно заради монашеските му подвизи. То дълго време лежало между камъните, докато придошлите води не го отнесли. Една нощ Димитър се явил насън на тежко болна девойка и є казал къде да го открият. Когато на следващия ден хората намерили тялото му, с момичето станало чудо и то на мига оздравяло. Тленните останки били откарани в близкото село Басарбово и оттогава изцелили много хора и извършили безброй чудеса.

1_57.jpgДруга легенда разказва как преди 237 години мощите на свети Димитър Басарбовски спасили румънската столица Букурещ от чума. Когато през 1774 г. приключила една от руско-турските войни, руският генерал Пьотр Салтиков взел със себе си мощите на светеца от Басарбово с намерението да ги отнесе в родината си. На път за Русия пълководецът спрял в Букурещ, където по това време върлувала страшна чума. Умирали млади и стари, градът бил на път да изчезне. И когато мощите на българския светец останали за една нощ в румънската столица, чумата спряла и никой повече не се разболял. След невижданото чудо местните власти помолили генерал Салтиков да остави останките в Букурещ, за да пазят града и от други злини. Оттогава свети Димитър Басарбовски се смята за покровител на румънската столица, а мощите му се съхраняват в патриаршеската катедрала „Св. св. Константин и Елена” в Букурещ.

Освен многото румънски поклонници край живописните скали на Басарбово идват да се заредят с енергията на уникалното място и други туристи ­ български и чуждестранни. Те изкачват 48-те стръмни стъпала до килията на светеца,  а след това сядат да починат в добре подредения иотънал в зеленина и цвят двор. Не пропускат да пийнат и вода от кладенеца, изкопан от Димитър Басарбовски. Всички палят свещ пред иконата с частица от мощите на светеца, подарена на манастира от румънската православна църква. Казват, че тази свята частица и до днес върши чудеса и помага на всички, които пристъпват с дълбока вяра и молитва.

Съвсем наскоро на предполагаемото място, където са били намерени останките на Димитър Басарбовски, бе издигнат красив бял паметник. Той е на метри от входа на манастира в непосредствена близост до коритото на река Русенски Лом. Старият знак бе неугледен и трудно се забелязваше между избуялите високи треви.

От мемориалния знак започва и новата алея, която е в процес на изграждане и ще има обща дължина 1300 метра. Така от селото до манастира ще може да се стига пеша или с велосипед. Сега единствената връзка с комплекса е асфалтово шосе без тротоари.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3kh8u 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Душо моя, търси Единствения... Душо моя, ти нямаш никакъв дял със земята, защото ти си от небето. Ти си образът Божи: търси своя Първообраз. Защото подобното се стреми към подобно.
Св. Тихон от Воронеж