Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

kiproy siria 28Кипърският архиепископ Хризостом от вчера е на посещение в Сирия по покана на Башар ал Асад.

В интервю за местните медии архиепископът заяви, че целта на неговото посещение е действената подкрепа за християните и сирийския народ. Когато твоят брат има проблем, трябва да му помогнеш, подчерта архиеп. Хризостом. Още на границата той беше посрещнат от мюфтията на страната и представител на Министерството на религията. Вечерта Кипърският архиепископ беше приет в православната Антиохийска патриаршия от Антиохийския патриарх Йоан Десети, където двамата отслужиха молебен.

„Християните в Сирия трябва да останат в земята на дедите си, в своята страна. Ще дойдат по-добри дни, защото да бъдеш бежанец не е никак лесно“, заяви архиепископът. „Къде ще оставят домовете си, имуществото си? Да отидат къде? Искаме да се срещнем с тях отблизо, да ги окуражим, да видим от какво се нуждаят и как можем да им помогнем. Бяхме поканени от самия президент на Сирия Асад. Чул е, че преди около четири години заедно с патриарсите на Близкия Изток бяхме на посещение в Брюксел. И там бях единственият, който каза ясно на Барозо, че „… вие, европейците и Европейският съюз, не вървите на добре. Разбирам, че се опитвате да помогнете с оръжие и пари на екстремистите и се питам, ако те успеят да вземат властта в Сирия, питам и Вас: какво ще стане с единия милион християни, но и с другите малцинства в страната?“.

Кипърският архиепископ каза още, че е получил няколко покани от сирийския президент, но едва сега е сметнал, че е подходящият момент да посети страната. На въпроса дали не се страхува да пътува в Сирия, когато тук се води война, архиеп. Хризостом отговори: „Не изключвам да е опасно. Ние обаче се прекръстваме и с вяра и смелост отиваме, защото това е нужно. И преди десет-единадесет години направих същото, когато беше войната на Израел с Хамас, в Южен Ливан. Вярвам, че именно сега е моментът да покажем любов към тези хора, уважение и подкрепа към тях, а не когато проблемите отминат“.

* В Дамаск има двама патриарси на Антиохия: на източноправославната Антиохийска патриаршия, която на английски се обозначава като Greek Orthodox Patriarchate of Antioch and All the East, съответно на традиционния за Сирия и Ливан от векове френски език – Patriarcat grec orthodoxe d'Antioche et de tout l'Orient, и на Сирояковитската (дохалкидонска, монофизитска) църква, означавана като Syrian Orthodox Patriarchate of Antioch and All the East или, съответно, на френски – Patriarcat orthodoxe syrien d'Antioche et de tout l'Orient. Тъй като и тази църква се самоопределя като православна, затова разграничителна роля играят определенията „гръцко-православна“ или съответно „сирийско-православна“. И на двете антиохийски патриаршии патриарсите от векове резидират в Дамаск (отделен въпрос е, че древната Антиохия Велика и районът ѝ от 1918 г. са придадени към Турия). На всичко отгоре предишните патриарси и на двете носеха името Игнатий, но сегашните са съответно Йоан Десети и Игнатий Ефрем Втори.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wdx6y 

Разпространяване на статията: