Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (17 Votes)

/imG 1952-300x200Точно преди десет години, на празника Вход Господен в Йерусалим, Българската православна църковна община (БПЦО) в Париж „Св. патриарх Евтимий Търновски” отслужи първата света литургия в настоящия храм, предоставен й за ползване от католическия диоцез на Париж. Кръглата годишнина беше отбелязан с международна изложба на съвременни православни икони и архиерейска света литургия, както и с публикуването на брошура, представяща живoта на църковната община, съобщава сайтът на БПЦО в Париж.

Откривайки изложението на 21 април в Българския културен институт в Париж, митрополитът на Западна- и Средноевропейска епархия Антоний приветства плодотворното сътрудничество на българските институции във френската столица, което прави възможно провеждането на такъв вид събития. Поздравявайки иконографите Михай Коман, Габриел Китук, Ваня Сапунджиева, Цветелина Максимова, oтец Йордан Пашев, Елена Карагеоргиева, Константина Константинова и Ивайло Цветков за петдесет и трите изключителни творби, той пожела на присъстващите да насочат духовния си взор благодарение на тези отворени прозорци към царството Божие, към Входа на Спасителя в Йерусалим и Пасхата Господня, понеже тези празници ни позволяват не само да Го видим отдалеч, но и да се докоснем и вкусим от Него.

/imG 1878-300x200С пожелание всички да видят «красотата на Бога» така, както са я усетили и видели самите иконографи, преди да я претворят в божествените образи, се обърна към публиката и кураторът на изложбата д-р Ваня Сапунджиева от Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий”.

Доктор Михай Коман, преподавaтел в Православния богословски факултет „Патриарх Юстиниан” на Букурещкия университет, който също беше дошъл специално за откриването, нарече иконите «свидетели на нашето участие в Божествената любов», подчертавайки, че те се опитват да изразят неизразимото, но реално единство между земната и небесната Църква, чувстващо се особено осезаемо по време на светата литургия.

Хорът на сръбската катедрала в Париж „Свети Симеон”, ръководен от православната грузинка Нана Перадзе, огласи с песнопенията си вернисажа, подчертавайки всеправославния дух на празника.

/imG 1988-2-200x300На 24 април, Вход Господен в Йерусалим, митрoполит Антоний оглави св. Литургия, в която взеха участие свещенослужетелите на БПЦО „Свети патриарх Евтимий Търновски” архимандрит Емилиян Боцановски и свещеник Иван Й. Карагеоргиев. Благодарейки на енориашите, дошли от близко и далече, за да поздравят с палмови клонки влизащия в Йерусалим Цар, Негово Високопреосвещенство подчерта, че в Божия дом всички сме равни, понеже независимо от положението, което заемаме в обществото, Христос ни призовава да се радваме с Неговата радост, която е духовна, а не светска. Радост, която се изразява в смирението на Царя, възседнал осле, която не се влияе от житейските мъки и дори от смъртта, а ги преобразява на кръста.

Митрополит Антоний връчи също така три почeтни грамоти «за особени заслуги към епархийската църква», на посланика на България във Франция Негово Превъзходителство Ангел Чолаков, който от началото на своя мандат подпомага всячески БПЦО „Свети патриарх Евтимий Търновски”, превръщайки сътрудничеството между двете институции в приятелство, на госпожа Дияна Игнатова, директор на Българския културен институт в Париж, който за шеста поредна година отваря врати за традиционната вече изложба на православни икони, и на господин Мариус Устабашиев, председател и главен двигател на църковната ни общност, който не жали сили за всички дейности и инициативи на българската църква в Париж.

Снимки: Камелия Стоева

Митрополит Антоний с духовниците от Българската църковна община в Париж - архм. Емилиян и о. Иван:

/imG 1908-300x200

Митр. Антоний с посланик Ангел Чолаков, който получи почетна грамота:

/image-b3b8d4142cc28e124fef1e00bfb8fa1b4547c1ca34dbc65de3660da5f544bc37-V

Архим. Емилиян и Мариус Устабашиев, председател на БПЦО в Париж:

/imG 1913-300x200


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/warp6 

Разпространяване на статията: