Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)

originalНякои американски щати заявиха, че решението на Върховния съд на САЩ за легализацията на еднополовите бракове нарушава правото на религиозна свобода, доколкото то принуждава хората, чиято религиозна вяра не позволява приемането на такива "бракове", да правят компромис със съвестта си. Сред тях са Тексас, Луизиана и Мисисипи.

Губернаторът на Тексас Грег Абат разпространи обръщение, в което се казва: "Тази страна е била основана от хора, които търсели място да се покланят на Бога според повелите на своята съвест и без държавна принуда. Затова не е случайно, че свободата на вероизповедание представлява първата и най-важна свобода, гарантирана от Конституцията на САЩ. В качеството си на ръководители на този щат ние сме длъжни да гарантираме правото на всички тексасци да живеят според принципите на своята религиозна вяра. Конституцията и законите на Съединените щати и щата Тексас гарантират защита на религиозните права".

По-нататък губернаторът се позовава на Указа с първата поправка към Констутицята на САЩ, в която се казва, че "правителството няма право да приема закони, ограничаващи свободното вероизповедание". Първият член на Конституцията на Тексас гласи, че "никаква човешка власт няма право да се намесва или действа като контролиращ и експертен орган по въпросите на религията". Затова губернаторът съобщава, че всички органи на властта, сътрудниците на всички учреждения, които са в Тексас, не трябва да нарушават религиозните свободи на гражданите. "Всички тексасци от всички вероизповедания трябва да са абсолютно сигурни, че тяхната религиозна свобода не може да бъде засегната от правителството".

В сегашния вид на закона еднополовите бракове са само светски институт и църквите не се задължават да участват в тяхното сключване. Такива обаче опити се правят от гей-активисти, които се позовават на факта, че църквите освен религиозни обединения са и "места за обществени услуги" и следователно нямат право да им отказват "бракосъчетание". Преди приемането на закона на Върховния съд в САЩ представители на частния бизнес и религиозните институции нееднократно са ставали жертва на съдебно преследване от страна на хомосексуалисти, които ги обвиняват в "дискриминация по полов признак".

 

 



Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9h643 

Разпространяване на статията: