Мобилно меню

4.7142857142857 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (14 Votes)

640px-BulgarianChurchНа 23 април, когато се чества паметта на св. вмчк Георги по новия стил, в българския храм „Св. Георги” в Одрин беше отслужена св. Литургия от Адрианополския митр. Амфилохий от Константинополската патриаршия. Както е известно, българските храмове на територията на Турция са в църковната юрисдикция на Вселенския патриарх и той е използвал това свое право да изпрати за служба митрополита, който носи титлата „Одрински”, макар в този град да няма запазена нито един гръцки храм, нито пък има православни гърци. Този акт безспорно затвърждава юрисдикцията на Патриаршията над българските храмове в Одрин и вероятно ще продължи и в следващите години. Това ще е и единствената възможност за новия Адрианополски митрополит да служи поне веднъж годишно в града, чиято титла носи. А иначе в словото си, което владиката се беше постарал да се преведе и чуе и на български, той ясно каза, че по този начин той упражнява юрисдикцията си на Адрианополски митрополит, каквото и да означава това.

Българската общност от Истанбул заедно с няколкото семейства българи от Одрин ще отпразнуват Гергьовден на 10 май, неделя, вместо на 6 май, за да могат в почивния ден да участват в празника всички, които пожелаят. За този празник българската общност е помолила Св. Синод на БПЦ да изпрати архиерей да оглави богослужението. Очаква се другата седмица Св. Синод да реши, кой епископ ще изпрати, за да се поиска своевременно и разрешение от патриарх Вартоломей той да служи в Одрин. Както всяка година, така и сега се очакват от България за празника в Одрин да отидат стотици тракийски българи и техните потомци.

Справка: Адрианополският митр. Амфилохий до миналата година беше клирик на Мегарската митрополия, Гръцка православна църква. През лятото на 2014 г. беше неофициално предложен от патриарх Вартоломей за митрополит на град Йоанина, но това предложение се разчу и срещна силен отпор сред събора на йерархията (на всички 80 митрополита на ГПЦ, които избират новите митрополити на тази църква). Тогава през октомври 2014 г. архимандрит Амфилохий по решение на Константинополската патриаршия беше ръкоположен за Адрианополски (Одрински) митрополит и назначен за представител на Патриаршията в Атина към държавните властови институции на Република Гърция. Така се възстановява постът „апокрисиарий”, който е съществувал включително и през османския период. Апокрисиарият е пост, който до известна степен съответства на този на нунция в практиката на Ватикана (който е и държава), макар Вселенска патриаршия никога да не е имала функциите на държава.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/94dcf 

Разпространяване на статията: