Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)

onufriy69-годишният митрополит Онуфрий е избран за нов Киевски и на цяла Украйна митрополит. Това реши избирателният архиерейски събор, който се проведе днес в Киево-Печерската лавра. Интронизацията ще се проведе на 17 август в Киев. Още в същия ден Московският и на цяла Русия патриарх Кирил е утвърдил избора на украинския епископат и вече може да се проведе интронизацията на митрополит Онуфрий като глава на Украинската православна църква в рамките на Руската православна църква.

Местоблюстителят митрополит Онуфрий събра най-много гласове сред кандидатите. На първия тур бяха издигнати още двама кандидата – Борисполски митр. Антоний и Виницки митр. Симеон, но на втория тур митрополит Онуфрий получи мнозинство. Отпаднаха още на първи тур други архиереи, смятани за нечии фаворити: Одеският митр. Агатангел, смятан за „човека на Москва”, и Переяславско-Хмелницкият и Вишневски митр. Александър, водач на фракцията на автокефалистите. От друга страна, наблюдатели определят отпадналите на втория тур кандидати така: митрополит Антоний бил близък с Виктор Янукович и оттук – с Москва, а митр. Симеон – близък с Петро Порошенко, сегашния президент на страната.  

Митрополит Онуфрий (Орест Володимирович Березовский) е роден на 5 ноември 1944 г. в с. Коритно, Черновицка област, Украйна, в семейството на селски свещеник. Учи в техническия факултет на Черновицкия университет, но след трети курс постъпва в Московската духовна семинария, после учи и в духовната академия там. На 18 март 1971 г. е постриган за монах, на 20 юни е ръкоположен за йеродякон, на 29 май 1972 г. – за йеромонах. През 1980 г. е отличен като игумен (вече отменено отличие в РПЦ – предшестващо това на архимандрит и несвързано с игуменство). На 28 август 1984 г. е назначен за предстоятел на храм „Св. Преображение” на Атонското подворие в с. Лукино, Московска област. На 28 юни 1985 г. е назначен за благочинен (т. е. духовен надзорник, помощник на игумена) на Троице-Сергиевата лавра. На 15 декември 1986 г. му е дадено отличието архимандрит. През 1988 г. е завършил Московска духовна академия със степен кандидат на богословието (равнявана на докторска степен у нас). През 1988 г. става игумен на  Почаевска лавра „Успение Богороично” в Западна Украйна. На 9 декември 1990 г. в катедралния храм „Св. Владимир” в Киев е хиротонисан за епископ на Черновиц и Буковина. На 22 януари 1992 г. отказал да подпише обръщението на архиерейското съвещание на Украинската ПЦ към Московския патриарх Алексий II за предоставянето на автокефалия на Църквата в Украина, затова на 23 януари е преместен в Ивано-Франковската епархия от Киевския митр. Филарет (Денисенко, глава на автономната УПЦ в рамките на РПЦ, обявил се после за патриарх на непризнатата Украинска патриаршия). На 7 април 1992 г. обаче Синодът на РПЦ го възстановява на Черновицката катедра, тъй като се е показал верен на каноничния ред в Църквата. На 28 юли 1994 г. е възведен в сан архиепископ и назначен за постоянен член на Св. Синод на УПЦ. На 22 ноември 2000 г. е повишен в чин митрополит. На 23 ноември 2013 г. е удостоен от Киевския и на цяла Украина митр. Владимир с правото да носи втора панагия. На 24 февруари 2014 г. c тайно гласуване е избран на длъжността местоблюстител на УПЦ.

Той успява да съхрани устойчив мир и стабилност в многонационалния си диоцез – за четвърт век там не се случва нито един междурелигиозен конфликт. При това той се разглежда като приемлив за Москва човек, но с уравновесени позиции. Според наблюдателите личността на митрополит Онуфрий е най-подходящата за поста предстоятел на УПЦ в настоящия момент поради неговия опит и висок монашески авторитет както сред епископата, така и сред обикновения народ.

Русенският митрополит Наум ще представлява Българската православна църква на интронизацията на новия предстоятел на Украинската църква. Той ще поздрави митрополит Онуфрий от името на Негово Светейшество патриарх Неофит и Св. Синод на БПЦ.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9uqwy 

Разпространяване на статията: