Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
DSC 5531В Русия обсъждат юридическия статут на човешките останки, в това число и на св. мощи. Конституционният съдия Гадис Гаджиев смята за неправомерно мощите на светците да се включват към обичайните обекти на гражданското право. Според него, трябва да се говори „поне за тяхната ограничена оборотоспособност или за особен правен режим на ползване, като компромис”.
 
В сряда Конституционният съд на Русия се изказа отрицателно по повод жалбата на главата на неканоничната Руска православна автономна църква Владимир Гинеевски. Според съдебните материали, през 1988 г. Владимиро-Суздалският музей е предал на Владимирска епархия на РПЦ мощи на преподобните Ефросиния и Евтимий Суздалски. През 2013 г. със съдебно решние общата юрисдикция на мощите е иззета от РПАЦ в полза на Отдела по управление на държавното имущество във Владимирска област.
 
В своята жалба до КС Гинеевски оспорва конституционността на чл. 128 на Гражданския кодекс на РФ, който позволява човешките костни останки (мощи) да се отнасят към обектите на гражданските права и по отношение на тях да се използват обичайните средства за правна защита, като например виндикационен иск. Според КС, този член не може да се разглежда като нарушаващ конституционните права на жалбоподателя. Особено мнение е изразил съдия Гаджиев.
 
„Религиозните мощи не са обичайни обекти на гражданското право, доколкото те притежават двойствена правна природа. Бидейки части от тялото на хората и признавани от каноничното право за святи, те едва ли могат изобщо да се смятат за обект на правото на собственост”, се казва в особеното мнение, изложено пред съда. Понятието за „вещ” в юридически смисъл „не изключва възможността в правото да се отчита обстоятелството, че такива „вещи” като мощите на светците се явяват понятия от религиозната концепция за действителността”.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9wfyw 

Разпространяване на статията: