Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)

22vЛуганският епархийски съвет направи обръщение към свещениците в своята епархия, в което им припомня, че употребата на оръжие и участието във въоръжените конфликти в Източна Украйна е недопустимо. Повод за това стана арестът на клирика на Луганска епархия свещ. Владимир Марецки, който на 25 май участва във въоръжена група проруски сепаратисти, нападала избирателни секции в Луганск в опит да възпрепятства гласуването за президент. При задържането им те са оказали въоръжена съпротива. Оказало, се че свещеникът бил също казак и командир на съответната група. Той не криел, че бил въоръжен и активно е участвал в нападенията срещу избирателните участъци. Свещеникът е член на т. нар. „Донско казачество” – официална военизирана структура на доброволци под егидата на руското правителство.

Зам. ректорът на Киевската духовна академия и семинария Владимир Бурега припомни, че „27 апостолско правило категорично забранява на свещеника да вдига ръка срещу когото и да било. Всеки свещеник, дръзнал да удари верен или неверен подлежи на низвержение. Същата норма потвърждава и 9 правило на Двукратния събор и добавя, че на низвержение подлежи не само свещеникът, който собственоръчно е ударил някого, но и този, който е заповядал на друг да извърши изтезание до жестокост и до смърт”. След като привежда още примери, Владимир Бурега отбелязва: „Изводът е ясен: за свещениците в източно-християнската традиция е абсолютно недопустимо да носят оръжие и да употребяват сила”.

Прес-секретарят на УПЦ прот. Георги Коваленко коментира, че „когато свещеникът извърши нарушение на закона, той отговаря като гражданин”. „За съжаление всички емисии изоблистват с новини за „попа-терорист” от Луганщина, който в камуфлажни дрехи и с оръжие се опитвал да провали изборите в един от участъците. Ако нарушението е църковно, съдбата му решава местния архиерей. Камуфлажът и оръжието обаче не са подрасник и кръст”, коментира още той.

Луганският митр. Митрофан е възмутен от действията на своя клирик. Свещеникът е поставен под запрещение до изясняване на всички обствоятелства.

Случаят са прибави към останалите инциденти със свещенослужители от различните юрисдикции в Украйна, участвали със спорни прояви или пострадали в конфликта поради привързаност към една или друга от страните. Инцидентът даде основание за нова вълна от критики в светските медии срещу каноничната Украинска църква (МП), че служи за проводник на руската пропаганда сред украинското население. Според последните социологически проучвания каноничната църква губи подкрепа сред православните в страната.  

Секретарят на отдела за външно-църковни връзки прот. Николай Данилевич заяви, че „там, в Луганска област, ситуацията е много сложна. Настроението на населението (а не на воюващите), е меко казано различно от това в Киев. Но с тях трябва да се говори, говори и отново да се говори – само така ще се реши този проблем. Та те също са украинци! Затова не бива да се бърза и да се обвинява Църквата. Обществото в Украйна е такова и тези обществени противоречия се отразяват и в Църквата, която полага максимални усилия, за да запази мира и да възстанови този нарушен баланс. Затова не бързайте да съдите Църквата”.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/99cqf 

Разпространяване на статията: