Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (54 Votes)

225За четвърта поредна година българската църковна община „Св. Патриарх Евтимий Търновски” в Париж със съдействието на Българския културен институт организира изложба на православни икони от 31 март до 30 април 2014 г. Изложението се осъществява с благословението на Западно- и Средноевропейския митр. Антоний и под патронажа на Н. Пр. Ангел Чолаков, посланик на България във Франция. Изложението се превърна в събитие, а събитието в празник – празник на православната икона, което е и празникът на православието. Защото тази година експозицията излезе от националните ни рамки с участието на група „Икона” с членове иконографи, преподаватели по църковни изкуства в университети в България, Гърция, Македония, Румъния, Сърбия и Русия.

Това всеправославно тържество започна в неделния ден, 30 март, посветен на св. Йоан Лествичник, в храма ни „Св. Патриарх Евтимий”, с архиерейска св. Литургия на новоизбрания ни митрополит Антоний в съслужение с архиепископ проф. д-р Йов, глава на Руската екзархия за Западна Европа под омофора на Константинополската патриаршия и дългогодишен приятел на нашата църковна общност в Париж. В архиерейската св. Литургия заедно с архимандрит Емилиян (Боцановски), предстоятел на БПЦО „Св. Патриарх Евтимий Търновски” и отец Иван Карагеоргиев, свещеник към храма ни, съслужиха предстоятелят на сръбския храм в Щутгарт „Събор на всички сръбски светци” прот. Братислав Божович и прот. Юлий Николов, предстоятел на БПЦО „Св. Богоявление” в гр. Сеговия, Испания.

226Пристигналите от Щутгарт специално за събитието наши гости от сръбският църковен хор „Св. княз Лазар” (в който участват и наши сънародници), водени от предстоятеля си прот. Братислав Божович и българката г-жа Димитрина Илиева, диригент на църковния хор, направиха празника пълен.

Сякаш цялата небесна благодат слезе над храма ни в този светъл ден. Обичаният от всички ни наш енориаш Ивайло Ганчев беше постриган за четец, певец и свещоносец.

Молитвено до нас в притихналия храм стояха и иконографите от група „Икона”, които на следващия ден ни очароваха с прекрасните си творби в традициите на техните национални иконографски школи. От Русия бяха пристигнали проф. Евгения Давиденко, декан на факултета по иконография в института по теология и църковни изкуства в Санкт Петербург, доц. Филип Давидов и доц. Ярослава Алексеева, преподаватели в същия институт; от Румъния – Михай Коман, гл. ас. в катедрата по свещени изкуства в Православния богословски факултет в Букурещ; от Македония – Славица Михайлова, преподавател в Битоля; и от България – организаторът от страна на група „Икона” и куратор на изложението гл. ас. д-р Ваня Сапунджиева, преподавател в катедра „Църковни изкуства” при Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий” Другите иконографи-участници, достойно представени от своите творби, бяха проф. д-р Георгиос Кордис, председател на група „Икона” и преподавател в Атинския университет, гл. ас. Десислава Иванова, преподавател във BТУ „Св. Кирил и Методий”, Тодор Митрович и Биляна Йованович от Сърбия.

На 31 март, понеделник, в деня на откриването на изложението, митрополит Антоний участва в заседание на събранието на православните епископи във Франция. Между разискваните теми особено внимание беше обърнато на срещата на предстоятелите на поместните православни църкви в Истанбул, състояла се от 6 до 9 март 2014 г. След събранието митрополит Антоний разговаря с гръцкия митрополит за Франция на Константинополската патриаршия Емануил, представител на своята патриаршия към европейските организации в Брюксел, във връзка с намерението за откриването и на българско представителство.

227

В 18 ч. в Българския културен институт в Париж на откриването на изложението „Изкуството на иконата” дойдоха, освен митрополит Антоний, още митрополит Емануил, архиепископ Йов, епископ Нестор, отговарящ за руските църкви под омофора на Московска патриаршия, епископ Рено дьо Диношен, представител на Римокатолическата църква в Париж. Графът на Париж Хенри VІІ, глава на френската кралска фамилия, и графиня Микаела също уважиха поканата ни, както и сръбският посланик в Париж г-н Райко Ристич, а сръбският църковен хор „Св. княз Лазар” огласи изложението с църковни песнопения.

Приветствени слова отправи директорката на културния институт г-жа Диана Игнатова, Н. Пр. посланик А. Чолаков, който с много топлота и нескрити богословски познания приветства всички участници и гости. Група „Икона” беше представена от д-р В. Сапунджиева и доц. Ф. Давидов. Накрая изложението се откри с благословение на митрополит Антоний и „На многая лета”.

Този тържествен ден беше завършен с радостната новина, която отваря нова страница в живота на БПЦО „Св. Патриарх Евтимий Търновски” в Париж. Митрополит Антоний и посл. Чолаков обявиха решението си да направят необходимите постъпки пред българските и френските държавни институции, в двора на посолството на Република България в Париж да бъде изграден български храм, който ще носи името на небесния покровител на църковната ни община в Париж „Св. Патриарх Евтимий”.

Да се помолим Господ да благослови това начинание, както и да възнагради потрудилите се за осъществяването на този всеправославен празник! Защото в тези два дни беше създадена голяма близост между братя православни християни в името на едната свята, вселенска и апостолска Църква!

Присъстваха три телевизионни екипа. Ще имаме и документален филм за българската ни църковна община в Париж и за всичките й приятели в Христа!

С нами Бог!


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9xcr6 

Разпространяване на статията: