Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (10 Votes)

357Подове с цветни декорации от мозайки и гръцки надписи са открити по време на строеж на път близо до бедуинското селище Хура. Откриването на православния манастир от византийския период в северната част на пустинята Негев беше оповестено пред обществеността във вторник, 1 април 2014 г. Манастирът, разположен край бедуинското село Хура, е открит по време на работата по промяна на трасето на пътя към селото, основано през 1989 г. като част от израелските усилия за заселването на бедуините-полуномади.

Разкопките са показали манастир, датиран от 6 век, като подовете на постройките са мозаечни, декорирани с геометрични мотиви. Подът на църквата или параклиса е украсен с разноцветни листа, рамкирани от три фриза с различни елементи. А подът на трапезарията е декориран с пъстри птици, стомни, амфори, кошници, цветя, листа и геометрични форми, с ромбовиден мотив в основата. И двата пода са украсени и с гръцки надписи, съдържащи имената вероятно на игумените на манастира – Илия, Нонос, Соломон и Иларион, както и с годините на реконструкция. Единият от надписите, освен на гръцки, е предаден и на сирийски език. Надписите показват, че мозайките на подовете са създадени през втората половина на 6 в.

359

Сградата е разрушена вероятно при арабското нашествие в първата половина на 7 в., което бележи края на византийския период за региона. Освен това килиите в източното крило, които имат бели мозаечни подове, са разрушени най-вече от свлачище. Западното крило обаче е оцеляло и именно то е разкрито във вторник. Освен впечатляващите с мозайките си подове са открити и делви, купи и друга керамика, стъклени предмети и монети. Въпреки че медиите са поканени да фотографират находката, обектът все още не е отворен за посещения от съображения за сигурност. Израелското министерство на древностите, Националната пътна компания, кметство Хура и Фондация Вади Атир имат намерение да пренесат останките от манастира и мозаечните подове във Вади Атир – бедуинска ферма и туристическа дестинация в Негев.

Превод: д-р Стефка Кънчева


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9xyhh 

Разпространяване на статията: