Мобилно меню

4.8181818181818 1 1 1 1 1 Rating 4.82 (22 Votes)

55На 12 януари българите от Регенсбург, столицата на Оберпфалц, Германия, отпразнуваха неделя след Богоявление с Велик водосвет. Нашите сънародници от Регенсбург и околностите взеха молитвено участие в св. Литургия, която отслужи нашият свещеник там отец Йордан Пашев в съслужение с иконом Виктор Иванов-Цимер, обслужващ българската църковна община в града на трите реки – Пасау.

Скъпи гости на празника бяха енориаши от общината ни в Пасау, както и иподяконите Николай и Петър. На клира пя проф. Божидар Андонов от БФ на СУ. След службата беше отслужен велик Богоявленски водосвет, като всички бяха поръсени за здраве и успехи през новата 2014 г. Тогава свещениците оглавиха шествие до р. Дунав. Пътят на шествието мина през площада на Стария житен пазар в Регенсбург (Alter Kornmarkt), където е паметната плоча на св. Методий. Там отец Йордан и отец Виктор отслужиха кратък молебен за българския народ. Българите в Регенсбург от 1985 г. отбелязват на това място всяка година на 24 май делото на св. братя Кирил и Методий.

После шествието продължи до брега на реката. Там с топло приветствено слово о. Виктор благодари на българите, дошли да почетат с молитвите си чудното явяване на Светата Троица по време на кръщението на Иисус Христос в р. Йордан. Той каза на присъстващите сънародници, че стават съпричастни на исторически събития, тъй като традицията на празнуване на Йордановден в Регенсбург с Богоявленски велик водосвет и хвърляне на кръста в р. Дунав води началото си от 2007 г. Тогава отец Виктор за първи път в историята на градa направи Велик водосвет на брега на Дунав и хвърли кръста в реката. Повече за това празнуване можете да прочетете тук.

1За да спазят традицията и тази година, свещеникът на българите от Оберпфалцката столица отец Йордан Пашев хвърли завързания с връв кръст във водите на Дунава. Този начин на хвърляне на кръста се налага, понеже властите забраняват ваденето на кръста от плувци.

Отец Виктор изпълни многолетствие за митрополита, клира и за българите в емиграция и в Родината ни.

След кратка почерпка свещенството и миряните се отправиха към регенсбургския катедрален храм „Св. Петър”, където по инициатива на гръцката общност в града беше отслужена вечерня, която оглави Аристийският еп. Василий (Вселенска патриаршия). На службата присъстваха римокатолическият епископ на Регенсбург д-р Рудолф Водерхолцер, както и деканът на евангелистката църква в Регенсбург Екхард Херман. На клира пя хорът на гръцката православна църква в Мюнхен под ръководството на протопсалта проф. д-р Константин Николакопулос, професор по Нов Завет в Православния богословски институт при Лудвиг-Максимилиановия университет в Мюнхен (Ludwig-Maximilians-Universität München)

След вечерната служба беше направено шествие до Дунава, съпроводено от прекрасното пение на гръцкия хор. В шествието взеха участие над 700 християни от всички християнски деноминации в града и още толкова любопитни присъстваха около каменния мост. Баварското радио и телевизия се бяха погрижили не само за видео сигнал, но и за озвучаването на процесията. Гръцките православни химни звучаха надалеко из града. На древния каменен мост беше отслужен кратък молебен на немски език и бяха произнесени приветствени слова от градоначалника на Регенсбург Ханс Шайдингер, от епископ Василий, епископ Рудолф и декан Екхард. След това кръстът беше хвърлен три пъти в Дунава. Пръв това направи епископ Василий. Под моста в ледените води чакаха с нетърпение подготвените да извадят кръста – това бяха представители на водно-спасителната служба в Регенсбург, облечени с неопренови костюми и плавници, за да могат да догонят дървения кръст, който беше поет бързо от силнотечащите тук води на Дунав. Всички присъстващи бяха предупредени никой, освен подготвените за случая, да не скача във водата, за да не се наложи да бъде изваждан от спасителните служби, които патрулираха с бързоходен катер. След малко първият извадил кръста дойде видимо изморен от борбата с бурната река на моста и предаде кръста обратно на епископ Василий. Смелият плувец получи като подарък диптих с образите на св. Богородица и на Иисус Христос.

Втори хвърли кръста в Дунава Регенсбургският епископ Водерхолцер, а вторият смел плувец, извадил кръста, се оказа момиче – то също получи подарък от гръцкия епископ. За трети път кръстът полетя във водите на Дунав. Този път го хвърли деканът на евангелистките църкви в Регенсбург Екхард Херман и пак младеж догони кръста и го донесе на моста. Последва почерпка в една от приемните зали на регенсбургския епископ, където организаторите от Вселенска патриаршия бяха приготвили хляб, зехтин, маслини и бяло и червено вино.

За хвърлянето на кръста от каменния мост в Регенсбург през 2010 година – тук

Водосветът в българския храм:

4333

 

2

Българската община след службата:

 5444

Литията по улиците на Регенсбург:

 533

Пред паметната плоча на св. Методий:

  34442

Българските свещеници Виктор Цимер и Йордан Пашев:

3 2


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/93p6p 

Разпространяване на статията: