Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

2VSN 1827На Велики понеделник от Страстната седмица Руският патриарх Кирил извърши молебен за началото на мироваренето в малкия храм на Донския ставропигиален манастир в Москва, където се намират котелът и пещта за мироваренето. След водосвета патриархът поръси със св. вода пещта, котелът, съдовете с ароматните треви, виното и елея. В котела са сложени част от св. вода, половината от виното, целият елей и част от ароматните билки. Патриарх Кирил запали специалните дърва на пещта и прочете началото от Евангелието на Матей. Четенето на Евангелието ще продължи до Велики четвъртък, когато ще бъде осветено св. миро, съобщи Патриархия.ру.

Предстоятелят на Руската църква се обърна с кратко слово към вярващите, в което ги благослови за достойно прекарване на Страстната седмица и между другото отбеляза: "Сега се разпространява някаква ерес, при това с помощта на телевизията, според която през Страстната седмица уж особено силно действал бяс. Непонятно е защо се говорят такива неща - никакво особено бесовско действие няма през тази седмица и не може да има. Но ние сме длъжни да помним, че тъмната сила действа всякога и нейното действие не зависи от календара, в това число и от църковния".

"Приветствам ви с началото на Страстната седмица, която тази година е свързана с особен акт - мироваренето. Чрез св. миро Божията благодат се излива върху всеки човек. Св. миро е знак за присаждането на човека към живата и вечна Маслина, към Божествената благодат, която се излива в света чрез страданието, смъртта и Възкресението на нашия Господ и Спасител."

Св. миро се използва в тайнството миропомазване, което се извършва над всички новопокръстени и се използва също при освещаването на храмове. Право на мироварене имат само автокефалните църкви, между които е и Българската. Последното, седмо мироварене в БПЦ беше извършено през 2009 г. от приснопаметния патриарх Максим. През изминалата година мироварене извърши и Вселенската патриаршия. Тя раздава от осветеното миро на всички църкви, които - макар и автокефални - не варят сами миро; в малки количества се дарява и на останалите поместни православни църкви. Цариградското миро се пази у нас в специален съд, от който се слагат няколко капки при варенето на мирото на БПЦ като знак за приемствеността и връзката с църквата-майка.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xda88 

Разпространяване на статията: