Мобилно меню

4.1428571428571 1 1 1 1 1 Rating 4.14 (14 Votes)

449Празничната литургия на Архангеловден в патриаршеския храм-паметник "Св. Александър Невски" днес оглавиха двама патриарси - Българският патриарх Неофит и Вселенският патриарх Вартоломей, който е на официално посещение у нас по покана на БПЦ. В съслужение с тях бяха гостите от Цариградска патриаршия - Адрианополски митрополит Амфилохий и Драмският митрополит Павел, както и българските синодални архиереи, митрополитите Сливенски Йоаникий, Видински Дометиан, на САЩ, Канада и Австралия Йосиф, Ловчански Гавриил, Доростолски Амвросий, Варненски и Великопреславски Йоан, Неврокопски Серафим и Русенски Наум. От епископите служиха само Тивериополски Тихон, председател на църковното настоятелство на "Св. Александър Невски", и Браницки Григорий, викарий на Софийския митрополит. Богослужението бе отслужено на църковно-славянски и на гръцки език.

Впечатление направи отсъствието от тържествата днес на Пловдивския митрополит Николай и близките му митрополити Великотърновски Григорий и Плевенски Игнатий, както и на Западно- и Средноевропейския митр. Антоний.

На тържествената литургия присъстваха малко богомолци, но имаше засилени мерки на сигурност, полицейска охрана, почетна гвардейска рота пред храма и множество семинаристи, които вече по традиция украсяват по-тържествените богослужения. По-голямата част от пространството в централната част на катедралата – от централния вход до олтара и в страни до колоните, бе оградено и остана недостъпно за неголемия брой присъстващи миряни, които, за да влязат в храма преминаваха през специални пропусквателни пунктове. Зад загражденията бяха предвидени доста места за гости, голяма част от които останаха незаети до края.

Сред официалните лица почти нямаше политици, с изключение на директора на Дирекция "Вероизповедания" Емил Велинов и министъра на спорта Красен Кралев, който се ползваше със специалното лично внимание на техническия организатор на тържествата архим. Дионисий.

На богослужението не присъстваха президентът Росен Плевнелиев и министър-председателят Бойко Борисов. На традиционното си място пред царския престол в храма се черкуваше бившият български премиер Н. В. Симеон Сакскобурготски, който прочете Символа на вярата.

4497В словото си патриарх Неофит отбеляза, че е двойна радост, висока чест и приятно задължение той лично и Св. Синод на БПЦ братски да приветстват с "Добре дошъл" в България Вселенския патриарх Вартоломей и придружаващата го делегация. "Радостта ни е още по-голяма, защото Вие приехте да направите това посещение у нас в годината, в която Църквата чества скъпи годишнини", заяви Българският патриарх. Сред тези годишнини водеща е 1150-годишнината от Покръстването на св. княз Борис І Михаил, а заедно с него и на целия български род. Пет години по-късно е учредена първата българска архиепископия - първородна дъщеря ва светата Константинополска църква, която беше избрана от Бога да положи основите на Благовестието сред славянските народи.

В своето слово-отговор патриарх Вартоломей говори за "вселенския характер на служението на майката – Константинополска църква, което има за изходна точка и е вдъхновено от църковното съзнание на апостолската общност, която единодушно изживяваше въодушевяващия дух на мъчениците, както и дълбокото чувство за общност в едното тяло Христово, „наедно“, на всички събиращи се народи, различни езици и традиции". Патриархът отбеляза също, че "плод на този вселенски характер е и християнизирането на славяните, преди всичко на вашия български народ – не по прозелитистки, използвачески и асимилаторски начин, но при пълно зачитане на етническото му своеобразие, което беше запечатано и със собствения език на използваната и доднес Кирилска азбука".

Акцент в словото на патриарх Вартоломей беше темата за етнофилетизма като болест на междуцърковните отношения и доднес: "Това явление на църковния етнофилетизъм – разпалван за нещастие и в настоящите времена, който е създаване на едно и също място на отделни племенни църкви, които приемат всички едноплеменни и изключват всички другоплеменни, и ръководени само от едноплеменни пастири" (цялото слово на Цариградския патриарх Вартоломей можете да прочетете тук).

Негово Светейшество патриарх Неофит подари на Цариградския патриарх Вартоломей архиерейски посох (наричан разговорно и патерица), а високият гост от своя страна подари на предстоятеля на Българската православна църква напрестолно Евангелие на оригиналния гръцки език в обков.

Снимка: БГНЕС


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9q6hx 

Разпространяване на статията: