Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (21 Votes)

2015-02-26 1430Преди няколко седмици излезе от печат сборник с проповеди, писани от архим. проф. Павел (Стефанов) и качвани в блога му от 2007 до 2012 г. Тяхното публикуване беше несбъдната мечта на духовника, който ги беше предоставил на Св. Синод за оценка и издаване, но така и не дочака решение до смъртта си в началото на юли 2012 г.

Сега проповедите на отец Павел излизат под заглавие Сборник неделни омилетични размисли, но не като резултат от високата оценка за неговия труд, ерудиция и приложимост на творбите в църковния живот, а вследствие на скандал с обвинения за присвояване на тяхното авторство. Сборникът е издаден от проф. Румен Ваташки от Шуменския университет в памет на архим. Павел и като изобличение на опитите на негов колега, проф. Ангел Кръстев, да си присвои омилетичния труд.

Книгата с проповеди съдържа и обширен предговор, в който проф. Ваташки описва разкритите от него плагиатства на научни и други текстове, извършени колегата му. Сред обсъжданите книги е и сборникът с проповеди, издаден през 2013 г. и включен от А. Кръстев в списъка с монографиите му.

Същевременно архим. проф. Павел (Стефанов) беше един от най-активните интернет-потребители и проповедници в нашето виртуално пространство. Няма православен сайт, в който да не са помествани негови проповеди, статии и мнения. Затова кражбата на труда е била разкрита много бързо. Това обаче е убягнало на двамата рецензенти на изданието на проф. Ангел Кръстев: проф. д. теол. н. Димитър Киров и проф. д-р Божидар Андонов, които явно не са били запознати с омилетичното творчество на архим. Павел (Стефанов).

Проф. Румен Ваташки е познавал научната работа на архимандрита, който същевременно беше и негов колега в Шуменския университет, затова разкрива, че от книгата, издадена от А. Кръстев, негово лично творчество е само предговорът от половин страница и заявява: „Сборникът с проповеди, които издаде А. Кръстев от свое име като авторски, е написан от колегата архим. Павел (Стефанов)”.

Архим. Павел (Стефанов) беше необикновен човек и се забавляваше, когато нестандартното му поведение скандализираше околните. Покойният проф. Славчо Вълчанов, дългогодишен преподавател и в ШУ и известен любител на оригиналния изказ, го беше нарекъл „нелюдим”. Дали сборникът с  проповеди на архим. Павел щеше да види бял свят, ако не беше се разразил плагиатският скандал в Шуменския университет, не можем да знаем. Дали някой щеше да се сети за трудовете на своего рода юродивия архимандрит и да ги отпечата, за да дават идеи и вдъхновение на бъдещите проповедници за слава Божия, също не знаем. Но както казва народът: всяко зло – за добро. Сега изданието е достъпно за всички, които четяха о. Павел в интернет, както и за тези, които предстои да се запознаят с необикновения му стил на писане и проповед.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/94pha 

Разпространяване на статията: