Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (15 Votes)

/imG 1296В програмата на провелата се във Варна Седмица на православната книга бяха представени издателства и книги от Русия, Сърбия, Македония, Гърция, България. Представянето на информационно-издателска организация на Черногорско-приморската епархия „Светигора” впечатли силно участниците във форума. Директорът на издателството прот. Радомир Никчевич отбеляза, че то е създадено през 1991 г. при възкачването на митрополит Амфилохий на митрополитския престол в Черна гора. За тези 23 години издателството на Черна гора, чието население е колкото на град Варна, се превръща в най-голямото в Сръбската православна църква и се нарежда сред най-големите издателства в Сърбия. Когато митрополит Амфилохий поема ръководството на Черногорско-приморската епархия, там цари духовна разруха и опустошение, разказва отец Радомир. На територията на днешната държава Черна гора служат 15 свещеници, храмовете са разрушени. Митрополитът създава издателство „Светигора” като част от мисията за духовно обновление на епархията. През следващите 23 години промените следват с бързи темпове: обновени са 596 храма, ръкоположени са над 100 свещеници, издадени са повече от 500 заглавия на богословска и историческа тематика, сборници, справочници, албуми, детска литература. Издателството се насочва към издания, които отговарят на интересите на съвременните хора. „Важно място в стратегията ни е дизайнът на изданията, разказва отец Радомир, – той е модерен, прилича на дизайна в интернет и е атрактивен за младите”. Тиражите на книгите, които се издават на сръбски, са немислими за българските стандарти – между 30 и 120 хиляди.

В момента издателството работи по четири важни проекта:

  1. Поредица за светците, в която с текст и илюстрации се разказва за най-големите светци на православието. Само от изданието „Св. Сава – принц и просветител” са продадени 120 000 броя.
  2. Поредица „Манастири, сторени от сръбски владетели”. Изданията от нея са отпечатани в тираж 30 000 бр. и част от него безплатно е предоставен на всички държавни и неделни училища в Черна гора, на енориите и различни образователни  организации.
  3. Поредица „Избрани творения на митрополит Амфилохий”. Включва събраните съчинения на Черногорския владика. Досега са издадени 20 тома, още 10 се подготвят, а цялата поредица ще се състои от 35 тома, в които ще бъде издадено цялото творчество на митрополита.
  4. „Дневниците на митрополит Амфилохий”, които отец Радомир определи като „едно от най-значимите издания”. Поредицата съдържа дневниците на владиката, писани по време на бомбардировките на САЩ над Сърбия през 90-те години на миналия век и събитията, довели до отделянето на Косово. Дневниците съдържат размислите, осмислянето на ставащото в Косово, докато митрополит Амфилохий е в Печ и е свидетел на издевателствата над сърбите от страна на косовските мюсюлмани. Изданието е преведено на руски и английски език, за да могат повече хора да се запознаят с гледната точка на един православен епископ към тези страшни и жестоки събития. 500 бр. от тази книга са били изпратени лично до политици в САЩ.

Отец Радомир представи и детските издания на „Светигора”, които включват списания за най-малките деца - до 6 години, за началната училищна възраст и за тийнейджърите. Свещеникът отбеляза, че най-трудно се подготвя именно изданието на младежите.

Освен издателска къща, „Светигора” има и радио, а в най-скоро време предстои стартирането на православна телевизия.

/imG 1297По-късно, в рамките на програмата на Седмицата на православната книга, беше представен и Издателският отдел на Руската православна църква. Татяна Тарасова и Людмила Колодяжная представиха изданията за деца, които включват учебни пособия за неделните училища, книжки със стихчета за най-малките, книжки за оцветяване и други. На следващия ден детските издания и учебната литература на Издателския отдел на Руската православна църква бяха представени отделно пред по-специализирана аудитория в Духовно-просветния център „Св. Архангел Михаил” във Варна.

/imG 1298О. Андрей Мекрюков представи учебното пособие за неделните училища „Основи на християнската нравственост”, което влиза в състава на Единния учебно-методически комплект за неделните училища на Московска патриаршия. Според отец Андрей „пособието цели формирането на нравствено поведение и усвояване на моралните норми от християните”. Изданието е за обучение на деца от 9 до 11 г.

Същата вечер монасите от Зографския атонски манастир представиха новото издание на История Славянобългарска от преп. Паисий Хилендарски и говориха за издателството на българския атонски манастир.

Книгите на издателствата, представени на Седмицата на православната книга, се продаваха на специално организиран базар пред централния варненски храм „Св. Николай” на главната улица в града:

/imG 1293


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/96rwu 

Разпространяване на статията: