Мобилно меню

3.8571428571429 1 1 1 1 1 Rating 3.86 (7 Votes)

9165a599c19fcfd0666b007e26899cdc XLРимокатолическата организация „Каритас България” изпрати отворено писмо до българските политици във връзка с началото на новата учебна година. Проблемът, който се посочва в писмото е, че „голяма част от децата бежанци в България няма да влязат в класните стаи на 15 септември”. Затова те се обръщат „към представителите на бъдещото правителство да предприемат незабавни мерки”.

Още през юни  т. г.  експерти на „Каритас България” са предупредили, че повечето деца на бежанци в България няма да влязат наесен в училище, ако НС не приеме спешни промени в Закона за убежището и бежанците. Това е станало по време на състоялата се в Президентството кръгла маса на тема: „Достъп - осигуряване на пълен достъп до националната образователна система за търсещи закрила и бежанци”. До разпускането на Народното събрание обаче нужните законови поправки не са били гласувани. Експерти на „Каритас България” са настоявали да бъде разработена наредба между Министерството на образованието и науката и Държавната агенция за бежанците, която да регламентира възможността децата на бежанците да влязат в българско училище.

„Каритас България” продължава да стои зад позицията си, че „всеки бежанец, който идва в България, има право на образование. На децата бежанци не трябва да се гледа като на бежанци, а като на деца. Мястото на децата е в училище. Българската образователна система трябва да стане достъпна за тях. Включването в българското училище на деца бежанци е най-ефективното средство за интеграцията им в българското общество”.

„Каритас България” предлага децата бежанци да влизат без всякакви изпити или тестове до 4-и клас, наравно с останалите деца, за да могат постепенно да усвояват българския език.

За да подпомогнат хода на адаптиране на българската образователна система към деца бежанци, експертите от „Каритас България” са изготвили учебни програми по български език за деца и възрастни, които са съгласувани с МОН. Целта е изготвените материали да станат част от Интеграционната програма за бежанци и търсещи закрила. Разработени са и стандартизирани тестове за определяне на завършен клас, етап и степен на образование, както и методика за приемане и записване на деца бежанци в училище, представляваща мерки, които училището би трябвало да предприеме за гарантирането на равния достъп и участие на всички деца бежанци в процеса на образование.

От „Каритас България” призовават отговорните институции „за бързи мерки за преодоляване на съществуващите пречки пред достъпа до националната образователна система на бежанци и търсещи закрила в България”. От организацията изразяват готовност да съдействат за по-бързото и ефективно разрешаване на този проблем, защото вярват, „че всеки човек, независимо от своята расова, национална, етническа и религиозна принадлежност има право на достоен живот, в която и страна да се установи да живее”.

Засега от Българската православна църква не са изразили становище по въпроса за мерките, подпомагащи интеграцията на бежанците у нас. Отделни енории в София и страната спорадично организират хуманитарни акции в полза на хората, потърсили убежище в България.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/96qa3 

Разпространяване на статията: