Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)

1-carkvaИмотът никога не е бил предоставян на БПЦ, дарен е от държавата на местното население. Уникалният храм „Св. Успение Богородично” в Узунджово е на община Хасково, реши окръжният съд на Хасково. Съдът отхвърли иска на Църквата за собственост като неоснователен. Според магистратите Църквата не е успяла да докаже своето право на собственост върху имота спрямо ответника – община Хасково. По време на делото общината е представила доказателства в своя полза, става ясно от решението на съда. Според материалите имотът никога не е бил предоставен на Българската православна църква. С Указ № 15 на Княз Фердинанд от 1900 г. той е даден безвъзмездно на Узунджовската селска община. По-късно, заради настъпилите промени в законодателството, е станал държавна собственост, а след влизане в сила на ЗОС отново е общински.

Събрани са доказателства, че самото превръщане на сградата, която към момента на даряването на селската община е представлявала турска джамия, също е станало с държавни и най-вече с общински средства. Няма спор, че предназначението й е било да стане църква за българското население непосредствено след Освобождението на страната ни през 1878 г. Държавата е удовлетворила духовните потребности на местното население. При внимателен прочит на документите от онзи период се установява, че всички са били подписвани от председателя на Узунджовската селска община и от председателя на Черковното настоятелство, т. е. местната власт е била инициатор за това да се предостави сграда, която да служи като църква.

Така поне на първа инстанция приключва спорът за сградата. Решението на хасковските съдии, което е от 18 т. м., може да се обжалва пред Апелативния съд в двуседмичен срок.

Храмът в с. Узунджово, около който има много легенди, е най-голямата селска църква в България (определението "най-голямата" не отговаря на действителността - б. р.). Построен е около 1500 г. През 1593 г. е разрушен и на негово място е издигната турска джамия. Автентичният облик на тази архитектура е запазен. Днес освен храм той е и туристическа дестинация. Рушащата се църква беше реставрирана от община Хасково по проект на програма „Красива България” преди десетина години, споровете около собствеността започнаха скоро след това. Между ръководствата на община Хасково и Пловдивска митрополия от години съществува конфликт, а Пловдивският митрополит и кметът на града често си разменят публично тежки думи и обвинения по повод статут на църковните имоти.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9ukud 

Разпространяване на статията: