Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (18 Votes)

o.Dimitar-Tuhchiev-2У нас все още няма организирана духовна грижа за глухите хора. Всеки свещеник се справя както може, когато се наложи да общува с глухи, които търсят неговата помощ. Но вече се правят усилия за подобряването на пастирската грижа на тежкочуващите. От години с този проблем се занимава богословът Димитър Тухчиев, който знае жестомимичния език и може да общува с хората с нарушен слух. В края на миналата година той е ръкоположен за свещеник и сега усилията му вече са по-целенасочени – да създаде условия глухите да участват в православното богослужение, да станат пълноправна част от църковната общност.

Младият свещеник служи в храм „Св. Пантелеймон” в столичния кв. „Княжево”, който е на Руското подворие в София. Но паралелно с това прави превод на св. Литургия на жестомимичен език. „Изглеждаше твърде лесна задача, но когато започнах превода, първоначално сам, а след това с професионалния преводач Миглена Богданова... Тя ми помогна много. Тази литургия не е влязла официално в изпълнение”, разказва свещеникът пред „Дарик”.

За да започне да служи св. Литургия за глухите, о. Димитър ще трябва да получи одобрение и разрешение от Св. Синод на БПЦ. Нашата църква няма голям опит в организирано обгрижване на тежкочуващите хора. Свещениците не са обучени за подобно служение, не познават езика, спецификата на общуването с тях.

Други православни църкви имат голям напредък в това отношение. Имат преведена св. Литургия и други богослужебни текстове на жестомимичен език. Имат духовници, които от години се занимават с обгрижването на хора с нарушен слух, организират се и специални храмове, в които се извършва богослужение за тях (тук, тук, тук и тук).

У нас преди години в Богословския факултет на СУ беше въведен спецкурс за изучаване езика на жестовете, за да могат богослови и бъдещи свещеници да общуват и обгрижват тежкочуващи хора (тук и тук). Но един спецкурс не е достатъчен, за да мотивира и вдъхнови един човек да поеме по неутъпкания път на подобно служение.

Значителни успехи в това отношение отбелзява в работата си богословът Силвана Павлова, която организира неделно училище за глухи деца в София и вече няколко години ги образова в православното вероучение, подготвя заедно с тях открити уроци и дава възможност на младежите да се изявяват и развиват (тук, тук и тук).

Колко близо сме до организирането на специализирано богослужение за тежкочуващи хора не може да се каже. О. Димитър е готов да работи за това, но той се нуждае от подкрепата, насърчението и благословението на висшата църковна власт.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9xk83 

Разпространяване на статията: