Мобилно меню

4.7096774193548 1 1 1 1 1 Rating 4.71 (31 Votes)
Текстът е от сайта на bTV.

Бел. ред.: Редовните читателите на рубриката  за мониторинг на медиите в "Двери" вече са запознати със скандала около църковните земи в Рогачево. За съжаление в репортажа на БТВ има твърдения за злоупотреби, които досега не бяха изнасяни в публичното пространство. Тези два пасажа от текста са маркирани с червен цвят.

Генка Шикерова: Трудно е да си спомним кауза, зад която е застанала Българската православна църква. Необходимо е напрягане, за да се сетим и за благотворителна кампания, организирана от духовниците или просто проповед, от която да сме разбрали нещо. Много по-ясна е картината на настървението и злобата, с която хората в расо бранеха имотите си. След възстановяването на земите, Българската православна църква се превърна в най-едрия земевладелец в държавата и вместо да хвърлят усилие в управлението им, духовниците се сбиха за владението им.

Според устава на църквата в управлението на имотите й участват църковни настоятелства. Покрай желанието да си построят църква обаче, настоятелите на едно варненско село разбират, че са безгласни букви. А в района е задействана схема, според която от църковните земи ще се печели, но печалбата едва ли ще е за църквата.

40 дни след Великден Иисус Христос стои на земята и проповядва учението си. След това събира последователите си и пред очите им се въздига към небето. Според народната митология до този ден душите на мъртвите са на свобода, а всеки болен може да оздравее. Спасовден е винаги в четвъртък, но не и на една и съща дата. Всяка година, в нощта преди да се затворят вратите към отвъдното, в кладенче край балчишкото село Църква бликва вода. Извира точно преди Спасовден на мястото, където някога е имало храм. Хората вярват, че водата е лековита. Наливат за болни, мият се, пият, молят се за здраве и накрая тръгват да запалят свещ в съседното село, защото в село Църква няма църква.

Точно над курорта Албена е село Рогачево, близо до главния път и с изглед към морето. Покрай старите селски къщи упорито никнат модерни вили. Знак, че Рогачево вече е известно. В нивите под селото неестествено стърчат няколко комплекса, но местните хора разказват, че скоро мястото ще бъде изцяло запълнено. В Рогачево вече няма незастроени парцели - с изключение на един. В средата на селото преди няколко месеца е отредено място за църква. Процедурата е спряна, защото миналото лято, когато хората решават да я построят, синодът им предлага сделка. Офертата пристига с лъскав и скъп автомобил. В селото става ясно, че ще имат храм, но само ако местното църковно настоятелство даде църковните земи за построяването на модерен ваканционен комплекс. Условието е да приемат фирмата-изпълнител, посочена в офертата и нейните искания. По процедура бизнес-начинанието не може да стартира без подписите на местните настоятели. По устав, църковните настоятелства се избират към всеки храм от местното население. Те имат мандат и сред задълженията им са да управляват имотите и капиталите на храма. Постановленията на настоятелството за купуване, продаване, заменяне, даване под наем на църковни имоти, както и за построяване или поправяне църковни сгради се утвърждават от епархийския съвет.

През 2005-та година по установената от Българската православна църква процедура, в залата на кметството в Рогачево, е избрано църковно настоятелство. Няколко месеца по-късно настоятелството се събира и решава да построи храм в Рогачево, който да носи името на разрушения по време на комунизма "Свети Димитър". С решение от 95-та година на поземлената комисия в Балчик, на църковното настоятелство на Рогачево са признати 150 декара земи, които някога може и да са били плодородни ниви, но днес са атрактивни крайморски парцели. Нотариалният акт е издаден на името на настоятелството на съседното село Оброчище, защото по това време рогачевското все още не е било учредено.

Стоян Митев - бивш църковен настоятел на с. Рогачево: “След като бяхме избрани за настоятелство, настоятелството нямаше никакви пари, открихме сметка. Единственото, което имахме, бяха имотите. На общо събрание решихме, с разрешение на Епархията, единият парцел от 8 декара и 900 квадрата да обявим на търг, явен търг и да го продадем с цел средствата да отидат за построяването на храм в селото. За целта на сесията на община Балчик отпусна и петно.”

Няколко месеца църковното настоятелство на Рогачево чака отговор от Митрополията дали ще разреши продажбата на земя. През това време в центъра на селото е отреден общински терен за новата църква, а архитект изготвя безплатно плановете за храма.

В разгара на лятото в Рогачево паркира черно Бе Ем Ве с началника на отдел “Синодални имоти” в Светия синод Митко Секулов. Той донася и офертата за сделката, която предлага църквата за имотите на Рогачево. Предложението е оформено от името на фирма "Напредък 2006", които искат да построят върху църковните земи модерен ваканционен комплекс, а в замяна предлагат на настоятелството обезщетение от 20 % от застроената площ и нова църква.

Стоян Митев - бивш църковен настоятел на с. Рогачево: Г-н Секулов дойде лично в селото. С него имаше и друг бизнесмен, който не се представи. Увери ни , че фирма “Напредък” е църковна при наличието на неговото участие, лично на неговото участие и че това е с благословията на църквата. От нас поискаха да направим протокол. С този протокол да приемем офертата на фирма “Напредък”. Де факто - първото разрешение за отдаване на земята.”

Галя Калчева - кмет на с. Рогачево: Искаха бърз отговор. На това поне бях свидетел. Казаха: “Искаме, колкото се може по-бързо да отговорите, за да знаем, какво да правим.”

Стоян Митев - бивш църковен настоятел на с. Рогачево:  “Предложението дойде на 17-ти, същата вечер те искаха ние да изготвим протокол, с който да отдадем земята.”

За да докаже, че говори от името на Синода, същия ден Митко Секулов отива до Варна, откъдето се връща с факс, удостоверяващ, че действително е директор на Синодални имоти, а придружаващият го господин се представя като негов съдружник.

Галя Калчева - кмет на с. Рогачево: Съдружникът се представи като господин Желев. Кой е този господин не мога да ви кажа. Съдружник на г-н Секулов, който е началник на Синодални имоти.

Стоян Митев - бивш църковен настоятел на с. Рогачево:  “ На Двата парцела земя - тези от 8 декара и от 113 декара в момента стойността им е над 1 милион евро. Ние счетохме, че много скъпа цена ще платим за построяването на храма. И ако забелязвате обезщетенията ще ги получим, след като бъде изграден комплексът.”

Стоян Митев - бивш църковен настоятел на с. Рогачево: “Същата вечер се събрахме в Кметството, представиха ни офертата и ни казаха, че трябва да подпишем, че това е църковна фирма и това са църковни дела. “

Църковното настоятелство на Рогачево е отчислено ден след отказа да подпише с постановление на Епархийския съвет заради това, че не изпълнява усърдно и добросъвестно задълженията си. Решението е взето, след като е разгледана молбата отпреди няколко месеца за разрешение, църковен парцел да бъде продаден, за да се съберат пари за храм.

Веселин Панов - адвокат на Варненската митрополия: “Църковното настоятелство беше отстранено, защото беше превишило правата си. То беше тръгнало да договаря за имот, за който няма право да договаря, защото не е негов.”

Стоян Митев - бивш църковен настоятел на с. Рогачево: “Първият въпрос, който си задаваме всички в селото, е следният: “След като е чужда земя, защо началникът на синодални имоти идва и представя оферта на нас. Защо не я представя на собствениците.”

Според Устава на църквата в управлението на имотите задължително участва църковното настоятелство и за да се направи, каквото и да било, е нужно неговото одобрение. А в офертата, занесена в Рогачево от човека, който управлява църковните имоти, е записано, че исканият парцел е собственост на църковното настоятелство на с. Рогачево.

Веселин Панов - адвокат на Варненската митрополия: “Църковното настоятелство в Рогачево всъщност се е обърнало към фирма “Напредък” и фирма “Напредък” е внесла оферта в Епархийски съвет. Епархийски съвет взе подобно решение.”

Никой в Рогачево, обаче не е чувал за фирма “Напредък 2006” преди представянето на офертата й от началника на Синодални имоти. Дружеството е създадено през март 2006-та и е собственост на друго църковно настоятелство - от село Българево. Случайно или не с отчисляването на настоятелството на Рогачево, варненският митрополит назначава точно тези, които искат земята чрез фирмата си, за да строят модерен хотел. Месец, след като това се случва, най-атрактивният парцел от църковната земя край Рогачево изчезва от активите на църквата и преминава на безценица в частни ръце.

Отстранените църковни настоятели от Рогачево разбират, че скромните им намерения да построят храм не могат да се мерят с бизнес-идеите на колегите им от Българево. Напредничавите миряни са регистрирали фирма "Напредък 2006" с предмет на дейност разработване и управление на недвижими имоти, строителство, производство на енергия, реклама.

Веселин Панов - адвокат на Варненската митрополия: “Тия църковни предприятия изрично са описани като такива в устава на БПЦ. Така че уставът на БПЦ е издигнат от Закона за вероизповеданията в Закон. Така че дейността й по отношение на управлението на предприятия е строго регламентирана.”

Църковната фирма от Българево е регистрирана на адреса на председателя на настоятелството Методи Хлебаров, който след като видя камера се скри в двора си.

Генка Шикерова: “С какво се занимава фирма напредък 2006 ?”

Отец Методи Хлебаров - председател на църковното настоятелство на с. Българево:  - “Значи с какво се занимава - още не знам.”

Генка Шикерова: “Тя е регистрирана тук, на този адрес.”

Отец Методи Хлебаров:  “Да тя е регистрирана на този адрес. Няма никакъв проблем, нали? Идеята на църквата изобщо, не само на нас в Българево, е сами да си управляваме имотите.”

За управител на “Напредък 2006” е назначена Санда Димитрова от Българево. Нейният подпис стои и под офертата, с която се искат земите на настоятелството на Рогачево.

Санда Димитрова - управител на фирма "Напредък 2006": “Нашите бизнес-намерения са по-скоро в сферата на земеделието и на туризма. Като църковна фирма смятаме в перспектива да планираме т.е и сега, въз основа на имотите, с които разполага БПЦ, смятаме да разработим проект в тази сфера. Нали, както знаете, повечето от земите са разположени тук край морето. Други, които могат да се използват за земеделие и така, в този смисъл.

Генка Шикерова: “Проекти за какво ?”

Санда Димитрова:  “Проекти за развитие на туристическа дейност - знаете, че има хора, които обичат да посещават обекти на църквата в смисъл църкви, манастири, в този смисъл.”

Генка Шикерова: “Вие църкви и манастири ли ще строите край морето ?”

Санда Димитрова:  “Не, ние няма да строим църкви и манастири.”

Генка Шикерова: “А какво ?”

Санда Димитрова:  “Според вас, какво е туристическа дейност ?”

Генка Шикерова: “Това ви питам, какво е църковна туристическа дейност?”

Санда Димитрова: “Туристическа дейност това е в смисъл църквата да развива туристическа дейност.”

Отец Методи Хлебаров: “С какво ще се занимава още не мога да кажа. Още с нищо не се занимава. Засега е само регистрирана, но най-вероятно ще си обработваме сами земите, наместо да ги даваме на арендатори за 50 лева.”

Генка Шикерова: “Защо искате да строите хотели ?”

Отец Методи Хлебаров: “Ние в църквата си имаме настоятелство и си имаме след това Епархийски съвет, значи аз, каквото и да решавам тук...нали, събираме се и решаваме...после нашите настоятели са обикновени хора. Не са някакви с големи образования, някакви такива бизнесмени и така нататък. Решаваме тук, но всичко това се одобрява от Епархийски съвет. Затова казвам: Решаваме да направим хотел.”

Генка Шикерова: “Какви хотели искате да строите?”

Отец Методи Хлебаров:  “Нищо не знам, нищо не знам.”

Генка Шикерова: “Е как нищо не знаете. От фирма “Напредък” има оферта до Рогачево, с която искате да строите там спа център.”

Отец Методи Хлебаров:  “Аз не искам. Митрополията...пак ви казвам.”

Въпреки че все още не е ясно с какво ще се занимава църковната фирма, непосредствено след създаването й, тя става съсобственик на нова фирма – “Арко”. Там настоятелите са в съдружие с фирмата “Сежан-С”, чийто собственик е украинецът Вячеслав Коврайский. Според информационната система “Дакси”, “Сежан-С” се занимава с търговско посредничество с горива, руди, метали и химични продукти.

 Санда Димитрова - управител на фирма "Напредък 2006": “Точно конкретно в случая с тази украинска фирма няма никакви данни за реализиране на дейност.”

Генка Шикерова: “Вие държите 45 процента в тази фирма. С каква цел и с какви пари участвате ?”

Санда Димитрова:  “Значи това е все още проект. Не участваме с пари.”

Генка Шикерова: “Вие имате съдебна регистрация и излизате като съсобственик. Вие държите 45 процента.”

Санда Димитрова:  “О’ кей. Хубаво, обаче аз няма да говоря за това.”

Варненският митрополит Кирил също не пожела да коментира, каква е целта на съдружието на църковната фирма със “Сежан-С”.

Митрополит Кирил - Варненски и Великопреславски митрополит: “Не искам да се говори за тези неща. Това го кажете!”

Генка Шикерова: “Защо ?”

Митрополит Кирил: “Ми, така! Просто това си е църковна дейност, какво има да разгласявам. Не искам да се разгласява и да се говори.”

Генка Шикерова: “Защо да не се разгласява?”

Митрополит Кирил: “Ма, не искам!”

***

Украинецът Вячеслав Коврайский твърди, че фирмата му никога не се е занимавала с петрол. Като доказателство той поиска да извадим съдебната регистрация на фирмата му. Там, обаче е записано само стандартното изречение, че “Сежан-С” се занимава с всичко, незабранено от закона.

Вячеслав Коврайский - собственик на фирма "Сежан-С":  “Само с хранителни стоки. Замразени пилета, патета, с храна. Сирена, със сладоледи. Всичко, което е замразено, специализирано, яде се от хора. Никога не сме се занимавали с петрол и нямаме такова намерение нито аз, нито моя съдружник.”

По думите му, съвместната църковно-украинска фирма “Арко” е трябвало да търгува с храни и да помага на бездомните и сираците.

Генка Шикерова: “Кой ви посочи, че тези хора точно трябва да участват в “Арко”?

Вячеслав Коврайский: “Митрополит Кирил навремето издал заповед, когато разгледали моето предложение. Аз имам този документ. Той казал, че всякакво настоятелство, което влиза във Варненска митрополия, има право да създаде предприятие и да се обедини с фирма “Сежан”, и да направи съвместно предприятие за търговия.”

От уволненото вече църковно настоятелство на Рогачево твърдят, че не са и чували за възможността да създават търговско дружество и да се обединяват с Вячеслав Коврайский.

През времето, докато настоятелите от Рогачево търсят правата си върху прилежащите им земи, а тези от Българево се чудят как да стартират хотелиерски бизнес, най-атрактивният парцел от земите край Рогачево изчезва от активите на църквата и преминава в частни ръце на безценица.

Две седмици, след като е поел ръководствата на църковните настоятелства на Рогачево и Оброчище, отец Методи Хлебаров заменя близо 9 декара от нивите край Рогачево за земя край Българево. Църквата се отказва от парцел край главен път до морето и взима нива, до която може да се стигне само с трактор.

Генка Шикерова: Ако приемем, че дори се промени предназначението на тази земя, за какво би могла да се използва?”

Инж. Десислав Костов - началник отдел в общ. Каварна: “Единствено, ако тръгне да се променя предназначението, това може да стане и за жилищна територия и за ветрогенератори, но относно атрактивността - тя не представлява атрактивно място за жилищна територия. Единствено може да се използва за ветрогенератори, но не се знае дали това няма да попадне в новата “Натура” , която в момента е много актуална и съответно ще отидат за промяна предназначението за ветрогенератори, ще трябва да се прави овос и там необходимите процедури относно цялото това нещо.”

Веселин Панов - адвокат на Варненската митрополия: Наше виждане е, че за момента тази земя, изглеждайки неатрактивна за в бъдеще има потенциал в нея. Ние считаме, че за момента не смятаме да обсъждаме търговските качества на тази земя.”

По пазарни оценки земята, която е дала църквата, струва близо 200 хиляди евро....а тази която е получила - 20 хиляди.

Генка Шикерова: “Защо сте заменили земя на Рогачево ?”

Отец Методи Хлебаров - председател на църковното настоятелство на с. Българево: “Това е проблем на Митрополията.”

Генка Шикерова: “Как, вие сте подписали нотариалния акт ? Тази земя е продадена след това за 200 хиляди евро!”

Отец Методи Хлебаров: “Не знам. Нито съм продавал, нито съм заменял, че съм подписал -щото...щото са ми казали от Митрополията.”

Генка Шикерова: “Кой ви е казал да подпишете ?”

Отец Методи Хлебаров: “Митрополията, адвокатът.”

Генка Шикерова: “Вие имате ли документи за замяна на тази земя ?”

Отец Методи Хлебаров: “Нито документи имам, нито хабер имам, да ви кажа аз на вас.”

Генка Шикерова: “А на какво основание сте извършили тази замяна?”

Отец Методи Хлебаров: “Питайте тях, бе, моето момиче. Казвам като човек. Идете във Варна, моля ви се. На колене ви моля, моето момиче. Моля ви се идете във Върна и питайте Митрополията. На колене те моля.”

Генка Шикерова: “Аз ви питам като председател на Настоятелството.”

Отец Методи Хлебаров: “На колене се моля. Това го снимай. На колене те моля. Казвам ти като християнин, като свещеник. Не знам, хабер нямам, идете във Варна и питайте . На колене те моля, моето момиче. Моля те, остави ме намира!”

***

Генка Шикерова: “С ваше благоволение ли стават замените на земите, които се правят?”

Митрополит Кирил - Варненски и Великопреславски митрополит:  “Не. С мое благословение. Нищо не става без мое благословение. Благословение, или по-скоро с решение на Епархийския съвет.”

За да се задействат схемите за замени, прехвърляне и строителство на Варненската митрополия, документите са минали и през съответните църковни настоятелства. Формално - процедурата е спазена и местното население би трябвало да знае, какво вършат духовните им водачи.

Генка Шикерова: “Карали ли са ви да се подписвате върху някакви документи?”

Михаил Ангелов - църковен настоятел на с. Българево: “Да.”

Генка Шикерова: “За какво?”

Михаил Ангелов: “Те не са за продажба, не са за нещо друго... Там, нещо щели да правят...”

Генка Шикерова: “Ветрогенератори ?”

Михаил Ангелов: “За тези работи ми споменаха и за нещо друго.”

Генка Шикерова: “Вилно селище?”

Михаил Ангелов: “Нещо такова. Да, точно така.”

Генка Шикерова: “Вие, в крайна сметка, разбрахте ли за какво се подписвате?”

Михаил Ангелов:  “Както ми каза, за това се подписах, че настоятелите трябвало да се подписват за туй нещо, защото без техния подпис не можело да се направи туй селище ли е, какво ще правят там, не знам.”

Замененият парцел край Рогачево е част от земята, към която църковната фирма "Напредък 2006" е проявявала интерес. 10 дни след замяната, новият собственик на рогачевската земя, който според справка в “Дакси” има фирма за търговия с горива, я дарява на 22-годишен младеж. Дареният е управител в "Боксов клуб"-Елхово. Случайно или не от Елхово е и съдружникът на украинеца Вячеслав Коврайский. В последствие земята отново се завърта през няколко собственика и в крайна сметка е ипотекирана. За изненадващо кратко време популярна българска банка отпуска за нея 200 хиляди евро.

***

Генка Шикерова: “Вие по устав трябва да сте добър стопанин на имотите, които притежавате?”

Митрополит Кирил - Варненски и Великопреславски митрополит: “Така е.”

Генка Шикерова: “Добър стопанин ли сте ?”

cb_286124.jpgМитрополит Кирил: “Не. Не съм добър стопанин.”

Генка Шикерова: “Защо?”

Митрополит Кирил: “Защото така искам. Така го напишете и го пуснете. Аз съм най-лошият ръководител на Българската църква, най-безстопанствения, най-така, който не се грижи за църквата и за духовността. Аз съм един бизнесмен. Това го напишете и го пуснете.”

Генка Шикерова: “Какъв ви е бизнесът?”

Митрополит Кирил:  “Никакъв!”

Генка Шикерова: “С г-н Ковралский в какви отношения сте ?”

Митрополит Кирил: “Моля ви се, казах, не мога да отговарям на.... Аз съм най-престъпният владика. Руша църквата. Пък хората ще го оценят...”

Генка Шикерова: “Защо тръгвате така с лошо?”

Митрополит Кирил:  “Защото така искам. Аз съм такъв.”

***

Генка Шикерова: “Вие знаете ли, какво прави църквата с имотите, които са към вашето църковно настоятелство?"

Михаил Ангелов - църковен настоятел на с. Българево: “ Изобщо не знам нищо. Знам, че има имоти. Чувам от хората хорски приказки, че са ги заменяли. Какво е и как е, изобщо не знам. Не сме такива фигури...настоятели.”

Почти на финала е друга бизнес-идея на Варненската митрополия. Пред завършване е ваканционно селище "Света Анна" в Евксиноград. Комплексът е разгърнат на църковен парцел от около 13 декара и според адвоката на Варненската митрополия е замислен като луксозно селище, към което като бонус ще има параклис.

Генка Шикерова: “Как точно решихте да се насочите към строителството на луксозни хотели ?”

Веселин Панов - адвокат на Варненската митрополия: “Не говорим за луксозни хотели, говорим конкретно за Света Анна. То се намира в район, в близост до морския бряг. В същия район има основно частни вили и хотели, които се занимават с този предмет на дейност. Значи, с оглед на местоположението и с оглед на разрешеното строителство в района по градоустройствения план на град Варна, естествено беше за тоя обект да се вземе решение, да се занимава именно с този вид дейност.”

В края на лятото отец Методи Хлебаров задвижва процедурата и за друга църковна земя - иска промяна на предназначението за имот в землището на село Камен бряг. В молбата на отчето е записано, че желанието му е от земеделска, земята да стане за жилищни нужди и в последствие да бъде застроена.

Генка Шикерова: “Вие искате промяна на предназначението за жилищни нужди?”

Отец Методи Хлебаров - председател на църковното настоятелство на с. Българево: “Можем след 5 години да построим два хотела или да построим приют. Не знам какво ще стане. Казах, фирмата е млада. Идеите сега започват.”

В същото време почти на финала е проектът на отец Методи за строеж на "нещо" в частния му двор.

Генка Шикерова: “А като цяло това, което правите, какво е?”

Отец Методи Хлебаров:  “Още не знам, какво е.”

Генка Шикерова: “Как така, не знаете?”

Отец Методи:  “Може би манастир, може би болница, може приют за стари. Идеята ми е да стане манастир.”

Генка Шикерова: “Вие, нали знаете, че според устава на БПЦ в частния си двор не може да строите манастир ?”

Отец Методи Хлебаров: “Знам. Казах, че това го правя, какво ще стане - не знам. Един ден ще реша, когато му дойде времето.”

Генка Шикерова: “Може да решите да направите хотел ?”

Отец Методи Хлебаров:  “Добре. Нямам ли това право ?”

Генка Шикерова: “Е как така, почвате да строите хотел без разрешение ?”

Отец Методи Хлебаров:   “Добре. Това е нищо. Аз казвам, че това е нищо. Засега го оставям висящо. Какво ще стане - не знам!”

Строежът на свещеника е незаконен и подлежи на събаряне. Градежът е започнат без одобрен план и без разрешение за откриване на строителна площадка, за което има и съставен акт. Въпреки предупрежденията да спазва Закона, обаче отчето продължава градежа под страх от наближаваща заплаха.

Отец Методи Хлебаров: “ЕС и САЩ трябва да унищожат докрай т.нар национални икономики. Балканите трябва да станат център на атлантическия ден. На взривени болници, църкви и манастири, радио и телевизии, на срутени ...

Генка Шикерова: “Каква атака, какви взривове?!”

Отец Методи Хлебаров: “Проверете, ето. Проверете тук, какво пише!”

Генка Шикерова: “И вие вярвате...”

Отец Методи Хлебаров:  “Вярвам!”

В момента отец Методи Хлебаров управлява църковните настоятелства на Българево и Оброчище. Малко, след като е извършена замяната на атрактивния парцел край Рогачево, там е възстановен предишният председател на настоятелството - отец Велико. Настоятели, обаче няма.

***

Генка Шикерова: “Ще има ли църква в Рогачево?

Веселин Панов - адвокат на Варненската митрополия:  “Безспорно.”

Генка Шикерова: “Кога ?”

Веселин Панов:  “Тя ще възникне заедно с комплекса.”

***

Михаил Ангелов - църковен настоятел на с. Българево: “Наказанието те ще си го носят. Не аз!”


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/c8uf 

Разпространяване на статията:

 

 

И рече старецът...
Всяко нещо намира покой в своята среда и стихия: рибата – във водата, огънят – в движението нагоре; всичко се стреми към своята среда. Душо моя, ти си безплътен дух, безсмъртна. Единствено у Него ти ще намериш покой.
Св. Тихон от Воронеж