Мобилно меню

4.3827160493827 1 1 1 1 1 Rating 4.38 (81 Votes)
1_28.jpgИнтервю с проф. Иван Желев Димитров от Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и директор на Дирекцията по вероизповеданията

- Господин професоре, ще ходите ли в неделя в Сливен на поредното ръкополагане на владика в БПЦ?

- Не мисля да ходя. Макар че този кандидат поне има някакъв духовен облик за разлика от последните трима. Не бях на техните ръкоположения също. Не ми се струва нормално да се правят тези, както ги нарече един сайт, „домашни” хиротонии. Сякаш има нещо разколническо, самочинно в тях. Правенето на епископ е празник за Църквата и проява на единството на Църквата. Събира се целият епископат на иначе неголямата ни църква начело с патриарха. Всички заедно създават още един апостолски приемник. Така съм го живял този процес в БПЦ от много десетилетия!

- Значи, все пак одобрявате последния владика с духовния облик?

- Не го познавам отблизо, това за духовния облик е повърхностно впечатление, но се надявам да е правилно. Той обаче има твърде недостатъчен опит, за да става владика. А и от Русия се чуваха за него странности…

- Какви странности?

- Е, не е важно вече, слуховете не правят информация. А щом митрополитите са се наговорили и него да го правят един от себе си, тогава кой ще ги спре? Колкото ги спряха при предишните трима…

- Говорите все за последните четирима, а петия го изпускате?

- Епископ Даниил ли имате предвид? Е, него го познавам като наистина изряден монах и съм сигурен, че такъв и ще си остане. Не мисля, че за него може да се каже нещо лошо. За хора като д. Даниил бившият Херцеговински епископ проф. д-р Атанасий (Йевтич), прекрасен човек и отличен богослов, преди 30-ина години беше казал: „Ето един владика-християнин!” Тогава Атанасий беше архимандрит, а „владиката-християнин” и сега е жив, и все си е за пример в църквата на западната ни съседка.

- Вие сте цял живот в Църквата, учили сте поколения семинаристи и богослови, имате голям международен опит. Как гледате на това явление у нас – да се правят толкова много епископи, да се дават отличия под път и над път?

- В икономиката това се нарича инфлация. В Църквата – не знам… А и да го дефинираш, ще се оправи ли?! Но факт е, че у нас през последната година митрополитите ни не са направили толкова монаси, колкото владици натвориха. Това бързо множене в Божия свят не е характерно за висшите организми, както знаете. Но явно става дума за стремеж на предстоящия събор да имат повече владици, за да си осигурят епископократията.

- Това термин ли е?

- Има го в православния речник, но за съжаление конотацията му е отрицателна.

- А като директор на ресорната правителствена дирекция как гледате на нещата?

- Наблюдавам ги внимателно, служителите в дирекцията кажи-речи всеки ден ми докладват безпокойствата си от явлението, а и не само от него. Ние обаче не се месим във вътрешните дела на вероизповеданията, щом не нарушават законите в страната. Наистина не ми е лесно като деен православен християнин да стоя просто като наблюдател, но службата ми сега е такава. Живея с надеждата, че все някога ще дойдат добри духовници начело на БПЦ. Но дали ще го доживея?...

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/94h 

Разпространяване на статията:

 

И рече старецът...

Знанието на Кръста е скрито в страданията на Кръста.

Св. Исаак Сирин