Мобилно меню

4 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (8 Votes)
Школата в Халки"Богословското училище в Халки не може да започне да работи отново", се казва в доклад на Външното министерство на Турция, изпратен преди шест месеца в турското Народно събрание и цитирано вчера от вестник "Милиет". В доклада се казва, че "интересът на Вашингтон към този въпрос е свързан с опита да се наложи Патриаршията във Фенер над Московска патриаршия, която има по-голямо влияние от първата", но "юридически е невъзможно" училището да бъде открито. "Милиет" публикува и мнението на юридическия съветник на Патриаршията, известната адвокатка Кезбан Хатеми, която подчертава, че "затварянето на школата през 1971 г. е нарушение на Договора от Лозана". В полза на отварянето на училището се изказва и бившият посланик на Турция във Вашингтон, Фарук Логоглу, който казва, че "съществуващите закони изглежда са пречка за възстановяването на дейността на школата. Необходима е законова промяна. Вярвам, че по този начин Турция ще спечели авторитет". Накрая преподавателят по богословие Халис Айхан коментира за турския вестник, че "ще трябва да се прокарат промени в Конституцията и в закона за висшето образование".
1_30.jpgАмериканският президент Барак Обама поискал Атина да признае за съществуването на мюсюлманско малцинство в гръцката част на Тракия. Това той недвусмислено заявил на вселенския патриарх Вартоломей по време на 10-минутната им среща миналата седмица в Истанбул. Патриархът поискал седействието на американския президент за отварянето на Теологическото училище в Халки, когато Барак Обама му заявил, че това ще стане само, ако и Атина предприеме аналогични стъпки по отношение на мюсюлманското малцинство в Тракия.
Според информация в гръцките медии американският президент обяснил на Вартоломей, че както Теологическото училиюе в Халки обучава православни свещеници в една мюсюлманска страна, така и в северна Гърция трябва да има училища, които да обучават имами и въобще да има повече религиозни училища. Барак Обама също така се изказал в подкрепа на искането на мюсюлманите от северна Гърция сами да избират мюфтията си, а не той да се назначава от гръцката държава.
Интересно е да се отбележи, че въпросът за правата на мюсюлманите в северна Гърция бил повдигнат и от държавния секретар Хилъри Клинтън по време на срещата й с архиепископа на Америка Димитриос и пак в абсолютно същия контекст. В отговор на настояването на Димитриос за отварянето на Теологическото училище в Халки, Клинтън отговорила, че това ще стане ако има съответни мерки от страна на Атина по отношение на мюсюлманите в северна Гърция. Тогава американският посланик в Атина Даниел Спекхард се опита да умаловажи думите на Клинтън като заяви, че тя просто повтаряла искането на турската страна.
Гръцките медии припомнят, че правата на мюсюлманите в Гърция били поставени като условие за откриването на Теологическото училище в Халки и от турския външен министър Али Бабаджан по време на срещата му с Дора Бакояни миналата седмица в Истанбул.

Източник: www.GRREPORTER.INFO

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/33x9h 

Разпространяване на статията: