Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (7 Votes)
1_81.jpgПравославният Свето-Тихоновски хуманитарен университет възнамерява да осигури възможност за своите випускници и за всички руски специалисти по теология да защитават кандидатски и докторски дисертации. Досега това не е разрешено в Русия. "Следващият бастион, който трябва да превземем, е въвеждането на теология в списъка с научните специалности на ВАК (Висша атестационна комисия). Когато направим това, вече никой не може да говори за мнимото противоречие между наука и религия и богословието ще си върне бившия авторитет", заяви ректорът на университета прот. Владимир Воробьов по време на честването на 16-годишнината от откриването на православния ВУЗ в сградата на Московския държавен университет.

Той изрази надеждата, че скоро "остатъците от съветския войнстващ атеизъм" в руското общество ще бъдат преодолени и богословските дисциплини ще заемат достойно място в структурата на хуманитарното знание. По информация на отец Владимир към настоящия момент в Русия са открити богословски факултети или катедри в 45 ВУЗ, повече от половината от които са държавни университети. Мисионерското значение на такива подразделения, както отбеляза ректорът на Православния Свето-Тихоновски университет, е огромно, защото малко след откриването на поредната катедра по богословие "целият ВУЗ обръща лице към Църквата".

Православният Свето-Тихоновски хуманитарен университет беше открит през 1992 г. Днес той обхваща 11 факултета, където учат над 4000 студенти. През 2008 г. университетът стана първото учебно заведение на Руската православна църква, което дава образование по специалността "математическо обезпечаване и администриране на информационните системи", а през септември беше приет първият випуск по информатика и приложна математика.

Московският и Всеруски патриарх Алексий II отбеляза в своето поздравление към университета неговите заслуги в развитието на духовното и светско православно образование в Русия и по-конкретно заслугите му за приемането на закона за държавната акредитация на духовните училища и за разработването на проекта за държавен стандарт по теология. "През изминалите години на упорит и нелек труд университетът стана източник на кадри за Руската православна църква", отбеляза Руският патриарх Алексий II.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/333ra 

Разпространяване на статията: