Мобилно меню

3.2 1 1 1 1 1 Rating 3.20 (10 Votes)

DISLIKE1Социологическо проучване на Казанския федерален университет проучи отношението на младите хора в Русия след пандемията към духовните водачи от различни деноминации. Средната възраст на обхванатите в проучването е 20.5 г., като младежите учат в петнадесет висши учебни заведения, включително и учебни заведения (семинарии в бакалавърска степен) на религиозни организации.

Студентите и младите хора извън университетите са затруднени да посочат духовни водачи, на чието мнение се доверяват, и по-голямата част от тях не посочват никого. Това най-вероятно се дължи на слабия интерес на младите хора към религиозната сфера, но може да говори и за липса на запомнящи се религиозни лидери, които биха предизвикали симпатии или уважение, твърдят изследователите.

Във всички градове най-популярните отговори са „никой“, „нямам доверие на никого“, „не знам“, наред с игнорирането на този въпрос. Според данните от анкетата около 10% от респондентите са дали ефективни отговори, като са посочили конкретни личности от религиозната сфера. Най-много гласове са получили папа Франциск и Далай Лама – около 2%.

Според обобщения анализ на фокус-групите и масовото проучване могат да се направят следните изводи. В Москва и Саратов патр. Кирил е посочван сравнително често, а в Казан – мюфтията Камил Самигулин, председател на Духовното управление на мюсюлманите в Татарстан (района на волжките българи).

Младежите споменават също о. Андрей Кураев, московския имам и автор на популярни книги за исляма и личностното израстване Шамил Аляутдинов и неговия брат, мюфтията на Москва Илдар Аляутдинов, няколко православни богослови и свещеници, протестантски пастори, римокатолически свещеници и мюсюлмански имами. Има и общо посочване на духовници без конкретни имена („има обикновени попове и имами, вероятно заслужаващи доверие, но не знам имената“).


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/dy89p 

Разпространяване на статията: