Мобилно меню

2 1 1 1 1 1 Rating 2.00 (84 Votes)

Patriarh Kirill 580x432По време на отбелязването на своя рожден ден Московският и на цяла Русия патриарх Кирил съобщи официалната линия на Москва по отношение на Светия и велик събор на Православната църква, състоял се на о-в Крит през юни т. г. Той направи това както на пресконференция, така и при двустранните срещи с отделните църковни делегации, отзовали се на поканата му. По-конкретно патр. Кирил заяви, че желае да се проведе среща на предстоятелите на православните църкви, по време на която да бъдат обсъдени документите, приети на Събора на о-в Крит. За Московска патриаршия Всеправославният събор, който се подготвя от десетилетия, все още не се бил провел, а в момента се подготвял, като Съборът на о-в Крит, както и бъдещата среща на предстоятелите са само етап от този процес.

В официалната информация не се съобщава какви са били реакциите на представителите на поместните православни църкви към тази позиция, за която се заговори още през юни, когато Московска патриаршия реши да бойкотира Събора на Крит. Не се съобщава и къде според патр. Кирил трябва да се проведе този техен събор.

При това темата за Събора на о-в Крит е била основна в разговорите в Москва, както беше обявено от говорителя на Московска патриаршия още преди пристигането на гостите, а именно, че една от целите на патр. Кирил е „да изслуша позициите на поместните църкви, включително и личното мнение на архиереите, за провелия се на Крит събор“. Позициите на църквите обаче с малки изключения не бяха официално обявени. Обсъждано е било и участието на Сръбската православна църква в Събора на о-в Крит, въпреки че тя била „обещала“ да не участва.

По-конкретно в изявлението на патр. Кирил се казва:

„Почти след всеки събор в историята са следвали разделения. Това се е случвало дори след вселенските събори. Следователно днес ние трябва да се предпазим от опасността да създадем нова схизма. Това е причината за нашата позиция всички решения да се приемат с консенсус. Въпреки това, както стана видно на срещата на предстоятелите в Женева, две от църквите – Антиохийската и Грузинската – нарушиха консенсуса, като отказаха да подпишат много важни документи“.

След това патр. Кирил повтаря основната теза на Москва, че решението ѝ за неучастие в Събора на Крит е било последица от решението на други четири църкви, а не е взето предварително. Тук той включва, освен Българската, Антиохийската и Грузинската църква, още и Сръбската църква, която първоначално неофициално изрази мнение Съборът на Крит да бъде отложен. Припомняме, че в последния момент, въпреки големия натиск и публикациите в руски медии за категорично неучастие на Сръбската църква в Събора на о-в Крит, сръбските архиереи решиха да заминат и да участват във Всеправославния събор.

По отношение на приетите на Крит шест документа патр. Кирил заявява: „Ние повтаряме своята позиция, че документите, които трябваше да бъдат предложени на Събора (на о-в Крит), не ни удовлетворяваха в настоящия си вид и имахме предложения за сериозни промени. Ние получихме много категоричен отговор, че Съборът ще се състои при всяко едно положение“.

„Ако съборът се проведеше при отсъствието на необходимия консенсус, това би довело до нарушаване на общоприетите принципи, които всички ние подкрепихме. Това би означавало да създадем условия за схизма в православното християнство“. Според него фактът, че няколко църкви решиха да не отидат на Събора на о-в Крит, „автоматично лишава Събора от неговия всеправославен статут, именно поради тази причина нашата Руска православна църква взе решение да не участва на Събора“.

Какво следва?

„Ние обаче уважаваме събитието (!), състояло се на Крит. Ние определено имаме своите съмнения и идеи за промени. Нашата библейско-богословска комисия изучи документите, приети от Събора на Крит, и е подготвила предложения за промени“.

„Ние решихме Критският събор да бъде част от процеса. Днес, при отсъствието на толкова църкви, ние следва да избягваме драматизирането на всичко това. Ние сме по пътя към събора (Всеправославния), който ще се проведе според правилата и по такъв начин, че на света да бъдат показани православни документи, приети от всички“, завърши патр. Кирил.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wr6qc 

Разпространяване на статията: