Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)

treНа църковно-народния събор на Албанската православна църква, проведен на 11 и 12 март т. г., е променен уставът на църквата и към вече съществуващите четири епархии са добавени още три. Досега Албанската църква имаше следните четири епархии: на Тирана и Драч, на Берат (Белград), на Корча (някога Горица) и на Аргирокастро. Тиранско-Драчката се оглавява от архиепископа, който е предстоятел на Албанската църква, а останалите се ръководят от митрополити. Освен това тази поместна църква имаше още четирима епископи, носещи титли на т. нар. „древлепросияли“ епископии, но всъщност всички те бяха със статут на викарии на архиепископа.

С новата промяна на устава и решение на Св. Синод на тази църква от 7 април трима от подчинените на предстоятеля епископи са били избрани за митрополити на учредените митрополии: 1) на Аполония и Фиери, 2) на Елбасан и 3) на Амантия (древен град недалеч от днешното второ по големина пристанище Вльора).

За митрополит на Аполония и Фиери е избран досегашният Алопонийски епископ Николай, като за негов диоцез са отцепени от Бератската епархия територии около градовете Фиери, Патос и Либовша.

За митрополит на Елбасан е избран епископът на Круя Антоний, а за диоцеза му са отцепени от епархията на Тирана и Драч територии около Елбасан, Либражд и Шпата.

Накрая епископът на Амантия Натанаил е повишен в митрополит след издигането на епархията му в митрополия.

В Албанската църква засега остава само един епископ без действаща епархия – това е архиепископският викарий, Вилидски Астий.

Справка:

Аполонийски митрополит Николай е роден през 1972 г. в с. Жупан край гр. Фиери, Албания. Завършил Духовната академия „Възкресение Христово“ в Драч, след това Богословския факултет в Атина и магистратура в БФ на Солунския университет. През 2006 г. е ръкоположен за епископ и назначен за ректор на Духовната академия. Член е на Централния комитет на Световния съвет на църквите, участвал е като представител на Албанската православна църква в различни междухристиянски и междурелигиозни конфереции.

Елбасански митр. Антоний е роден през 1969 г. в Тирана, завършил Духовната академия в Драч, богословие в Атина, магистратура по богословие в Солун и втора магистратура по Социална психология и общуване в Женевския университет. Постриган е в монашество и ръкоположен за дякон от Корченския митрополит Йоан, след това през 2006 г. е ръкоположен за Круенски епископ. Досега е бил протосингелстващ на Тиранската епархия, същевременно е в ръководството на православната болница „Благовещение“. Преподавал е в Духовната академия (2006-2012 г.). Член е на Междурелигиозната комисия в Албания.

Амантийски митр. Натанаил е роден в с. Таксиархес, обл. Трикала, Гърция, през 1957 г. Завършва Атонската духовна семинария през 1978 г. и Богословския факултет в Солун през 1982 г. През 1979 г. е постриган за монах в светогорския манастир Великата лавра, ръкоположен там за йеродякон и йеромонах от Родостолския епископ Хризостом (Цариградска патриаршия), ректор тогава на Атонската семинария. По-късно, след възстановяването на „закритата“ от комунистическия диктатор Енвер Ходжа Албанска православна църква, архимандрит Натанаил е приет на служение в Аргирокастренска епархия (1991 г.), преподава в тамошния църковен лицей „Светият Кръст“ и през 2012 г. е ръкоположен за Амантийски епископ, като изпълнява и длъжността главен секретар на Св. Синод.

Снимка: http://orthodoxalbania.org/ - вляво е митр. Антоний, по средата - митр. Николай и вдясно - митр. Натанаил.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/wa6rw 

Разпространяване на статията: