Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (6 Votes)

panafrikanikНа 5 октомври Александрийският и на цяла Африка папа и патриарх Теодор ΙΙ изнесе реч пред общоафриканския парламент в Йоханесбург, ЮАР, по покана на председателя на парламента Роджър Данг. В общоафриканския парламент участват представители на 56-те национални парламента от целия континент. Освен Александрийския патриарх още трима православни епископи уважиха първата сесия на общоафриканския парламент, съобщава Ромфеа.

Председателят на парламент Р. Данг изрази голямото си уважение към православния патриарх като представител на най-древната християнска институция в Африка. Патриарх Теодор от своя страна запозна депутатите с разнообразната просветна и социална дейност на Православната църква в различни африкански страни и призова присъстващите и лично председателя на парламента да подкрепят тези инициативи и да помогнат за разширяването на дейността на Александрийската патриаршия и в онези африкански страни, където сега това не се допуска.

"Намирам се в храма на африканската демокрация, за да споделя с една от най-важните африкански организации общото ни безпокойство за днешния ден, но и надеждите ни за бъдещето на бедните и сираците в Африка, на всички наши братя, които страдат и които въпреки духа на времето и обстоятелствата остават верни на свещения институт на семейството, за да можем заедно да допринесем за един по-добър обществен напредък, благоденствие, сигурност и мирно съжителство и сътрудничество на нашия континент", каза в словото си Александрийският патриарх.

"Като папа и патриарх на Александрия със страх Божи се опитвам според своите възможности да бъде полезен на народите на Африка, на обикновените хора, които страдат, боледуват, неграмотни са и доколкото ми е възможно да допринеса за намаляване на бедността и експлоатирането на един човек от друг".

Александрийският патриарх предложи и в общоафриканския парламент да се създаде постоянна група за свобода на вероизповеданието и религиозната търпимост по подобие на създадената през 2014 г. комисия към Европейския парламент. "За да не останат само думите и добрите ни пожелания за решаването на проблемите, но да започнем практическо сътрудничество. Нашата патриаршия е готова да допринесе за създаването на постоянно пространство за религиозен диалог между културите в рамките на този парламент, който да си сътрудничи и с междупарламентарната православна асамблея, в която активно участваме".

След това в изложбената зала на парламента беше открита изложба "Пасха в православния свят".


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hccc 

Разпространяване на статията: