Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (3 Votes)

4496По време на своята първа шестдневна визита в САЩ папа Франциск канонизира за светец испанския мисионер от 18 век Хунипетро Сера. С него се свързва разпространението на католическата вяра по западното крайбрежие на Америка. Хунипетро Сера бе обявен за блажен от папа Йоан Павел II през 1998 г., което се счита за подготвителна стъпка към канонизацията.

Сера е монах-францисканец, тръгнал на север от мексиканския Калифорнийски залив към земите на днешния американски щат Калифорния заедно с испанските конквистадори. Той основал девет от общо 21 мисии на територията на днешна Калифорния, между които Сан Франциско, Лос Анджелис, Сакраменто. Родил се през 1730 г. в селско семейство, но бил амбициозен и ученолюбив. Започнал да преподава философия още преди да се замонаши. Получил докторска степен в университета на Палма де Майорка. През 1749 г. заминал за Новия свят и започнал работа в катедрата по философия в йезуитската школа в Мексико. Там той разгърнал обширна мисионерска дейност, превел катехизиса на езика на индианците паме, обучавал ги в различни занаяти. Придобил славата на пламенен проповедник - призовавал жителите на Мексико към покаяние, биейки се с камъни в гърдите, обгаряйки се с огън на амвона и се самобичувал. На 55 годишна възраст оглавил мисията в Калифорния, която по онова време била преминала от йезуитския орден към францисканците. Хуниперо Серра ползвал муле за своите мисионерски обиколки и основал десетки мисии. Умрял през 1784 г. от ухапване от змия в мисия в Северна Калифорния, където е погребан.

Папа Франциск извърши неговата канонизация в присъствието на хиляди вярващи по време на меса през базиликата във Вашингтон на територията на Католическия университет на Америка. В същото време папата призна, че малтретирането и злините, извършени срещу местното население "и днес ни измъчват". Според медиите това е намек за протестите срещу канонизирането на католическия мисионер, който според критици на неговото дело е използвал новопокръстените да работят робски за мисиите, което е довело до болести и измиране на индианското население там. Папа Франциск обаче отбеляза, че новият светец е имал смелостта да се впусне в неизвестното и е донесъл "радостта на Божието слово" в тези земи, опитвайки се "да защити достойнството на местното население, да го защити от тези, които са го малтретирали и тероризирали".

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9hyh9 

Разпространяване на статията: