Мобилно меню

3.5714285714286 1 1 1 1 1 Rating 3.57 (14 Votes)

zИзвестният руски режисьор Никита Михалков пише в своята нова мемоарна книга, как баща му Сергей Михалков е защитил руския манастир "Св. Пантелеймон" на Света Гора от гръцки претенции.

"Например, руският манастир на Атон трябва да бъде благодарен на С. Михалков, че не премина в юрисдикцията на Константинополската патриаршия. Когато баща ми отиде там, а той беше първият съветски човек от такъв ранг, който посещаваше манастира - го посрещнали с камбанен звън!

По неговите думи по онова време там живеели седем или осем монаси, най-младият от които вече прехвърлял седемдесетте.

"Гърците спокойно чакаха, кога ще си отиде и последният руски монах, за да заемат територията на руската обител и да завладеят богатствата й (една уникална библиотека, събирана от векове, колко ли струва!)", - пише режисьорът.

След връщането си в Москва Сергей Михалков отишъл при Леонид Брежнев и му разказал за загиващия руски манастир, опитвайки се да покаже, че там е нужно спешно да се изпратят млади православни монаси.

"Отначало баща ми говорил за исторически традиции, духовно наследство... А Брежнев все не можел да разбере, какво точно иска от него поетът. Но, бързо виждайки, че генсекът трудно ще проумее смисъла на други културни понятия, баща ми рязко променил аргументите си. "Там има несметни съкровища!". И много ярко описал манастирските богатства, които могат да отидат при гърците. Брежнев веднага се оживил, взел телефонната слушалка и дал следната заповед - спешно да се организира изпращането на млади монаси в Гърция за попълването на Атонския манастир", пише в книгата си Никита Михалков.

Днес на Света Гора има 20 манастира. Светската власт на полуострова е представена от губернатора на Атон, който осъществява надзор за изпълнението на устава на Света Гора. В религиозно отношение Атон е под юрисдикцията на Константинополския патриарх.

Руският манастир "Св. Пантелеймон" е основан през 11 век. Сред неговите основни светини са частица от Господния кръст, частица от камъка на Гроба Господен, мощи на св. Пантелеймон, на блажения старец Силуан, на св. Йоан Предтеча, св. Йоан Златоуст, Йосиф Обручник, апостол Тома, Георги Победоносец, евангелист Лука и др.

През 17 век манастирът преминава в гръцки ръце. Връщането на руски монаси там започва през 30-те години на 19 век. Разцветът на обителта е в края на 19 и началото на 20 век, когато манастирът става отново руски. През 1912 г. братята в манастира наброявали до 1800 души. След революцията поради прекъсване на връзките с Русия и систематичното прогонване на руснаците от Света Гора броят на братята бързо намалял. В края на 60-те години там останали седем-осем човека. Днес монасите и послушниците са общо 80 души.

В манастирската библиотека се съхраняват повече от 20 хиляди печатни гръцки, славянски и руски книги. Към обителта се числят и скитовете на св. Богородица Ксилургу, Старият Русик, Новата Тиваида и Кромница.

През 2016 г. на Атон ще се проведат тържества по повод 1000 години руско присъствие на Света Гора.

Източник: Московский комсомолец

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/9ha8r 

Разпространяване на статията: