Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (9 Votes)

slider-en121От 7 до 9 май в гръцката столица се провежда конференция на тема “Цифровите медии и православното душепастирство”. Организатор на форума е Институтът за изучаване, запазване и предаване на духовните и културни традиции “Св. Максим Грек”. В него участват 75 лектори – архиереи, клирици и миряни от 21 страни в света. Сред лекторите обаче няма нито един представител от България. В рамките на конференцията ще бъде дадена оценка на използването на новите технологии в пастирската практика и ще бъдат обсъдени перспективите за християнското свидетелство в кибер-пространството, съобщава сайтът “Православие и мир”.

Сред лекторите на семинара са: Питсбъргският митрополит Сава, Хонконгският митрополит Нектарий, митрополитът на Димитриада Игнатий, Патарския еп. Йосиф, старецът Ефрем от Ватопедския манастир, прот. Павел Великанов, главен редактор на сайта “Богослов.ру”, прот. Василий Термос, прот. Живко Панев, главен редактор на сайта Orthodoxie.com, проф. д-р Жан-Клод Ларше, и др. Със специално слово към участниците във форума ще се обърне и Охридският архиеп. Йован (Вранишковски).

В рамките на проявата ще има и кръгли маси, на които ще бъдат обсъждани перспективите пред християнското свидетелство в електронните медии.

Участниците ще очертаят добрите практики при проповедта във витруалното пространство, както възможните опасности и начините за преодоляването им.  Цялата програма на форума тук.

1528-600x450В изказването си в първия ден на конференцията, цитирано от “Православие и мир”, митрополитът на Димитриада Игнатий каза, че в момента се извършва “цифрова революция”, която подобно на идустриалната революция от 19 в., дава на човека не само нови възможности, но поражда и нови потребности.

“Църквата трябва да започне плодотворен диалог със съвременния свят”, подчерта в изказването си митрополитът. “Според Църквата прогресът винаги трябва да служи на човека. Господ възприе човешката природа, за да поведе човека по пътя на обожението”.

Митрополит Игнатий нарече цифровите технологии “подходящо средство за пастирско служение”, отбелязвайки обаче, че това не бива да ограничава човешката свобода.

Владиката разказа, че през 2006 г. в неговата митроплия, в сътрудничество с Волоския университет, е създадена електронна библиотека, която съдържа духовна литература на гръцки, английски и др. езици. “ 

 


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/94qx8 

Разпространяване на статията: