Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (13 Votes)
3Днес Йерусалимска патриаршия обяви официално, че отменя решението си за прекъсване на общението с Румънската патриаршия и възстановява каноничните си отношения с нея. Между двете църкви е подписано съглашение, според което се възстановява пълното общение между двете патриаршии.
 
„Йерусалимската патриаршия обявява с радост, че днес, понеделник, 3 февруари 2014 г., беше подписано съглашение за възстановяване на църковното общение между нея и Румънската патриаршия и в близките дни ще бъдат обявени подробности по този въпрос, се казва на официалната страница на Патриаршията.
 
Отношенията между двете патриаршии се влошиха преди няколко години, след като румънски клирици години наред действаха в диоцеза на Йерусалимската патриаршия без разрешение и благословия на Йерусалимския патриарх Теофил. Ролята на посредник между двете църкви пое Вселенска патриаршия. Още през февруари 2013 г. Румънската църква обяви, че след среща на румънска делегация с Йерусалимския патриарх Теофил евхаристийното общение между двете църкви е възстановено. Спорните въпроси обаче останаха нерешени и споразумението не беше приложено на дело.
 
Според гръцки медии въпросът е придвижен напред поради предстоящата среща на предстоятелите на поместните православни църкви във Фенер през март т. г. Припомняме, че патриарх Вартоломей отправи покана към всички предстоятели да отбележат заедно Неделята на православието през първата седмица на Великия пост. Както съобщават гръцки медии, Румънският патриарх е заявил, че ако не се намери до март решение на противоречията с Йерусалимската патриаршия, няма да участва лично в срещата.
 
Припомняме, че подобна среща на главите на поместните православни църкви беше проведена в същата неделя православна през март 1992 г., няколко месеца след избора на патриарх Вартоломей през есента на 1991 г. На тази среща участва и Българският патриарх Максим, срещу когото тогавашното българско правителство на СДС беше започнало безпрецедентен натиск да се оттегли от поста си. Както е известно, този натиск ескалира през май 1992 г. в назначаването от дирекцията по вероизповеданията при МС с ръководител Методи Спасов на разколнически "алтернативен" синод.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/93y93 

Разпространяване на статията: