Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (8 Votes)

1δ

От средата на юли до началото на август Руската църква ще посрещне за поклонение кръста, на който е бил разпнат апостол Андрей, наричан първозвани. Инициативата е на руския Фонд на св. Андрей и е с благословението на патриарх Кирил и Атинския архиепископ Йероним. През този период светинята ще бъде в Петербург, Москва, Киев и Минск. Поклонението се организира по повод честването на 1025-годишнината от кръщението на Русия.

Кръстът, на който е бил разпънат апостолът, се пази в православния храм, посветен на апостола, в град Патра в Гърция и е една от най-големите светини в православния свят.

"Донасянето на кръста на св. апостол в Петербург, Москва, Киев и Минск трябва да подчертае, че духовният живот на народите в трите държави има един източник - благословението, получено от ап. Андрей, и кръщението, прието в киевския купел през 988 г.", обясни за Интерфакс представител на фонда.

Името на ап. Андрей е тясно свързано с руската история. Император Петър Първи учредява в чест на апостола първия руски орден, който в Руската империя бил най-високата държавна награда. През 1998 г. орденът беше въстановен като висша награда вече на Руската федерация. От времето на Петър Велики руският флот плава под Андреевския флаг. Фактът, че кръстът първо ще пристигне в Петербург, "морската столица на Русия", според организаторите напомня, че от момента на основаването на града на р. Нева св. апостол Андрей се счита за един от неговите небесни покровители. Ап. Андрей е брат на ап. Петър, в чест на когото градът е получил своето име. При основаването на Петропавловската крепост Петър Велики положил в основите й златно ковчеже с мощи на светеца.

"След това кръстът ще бъде пренесен в Москва, Киев и Минск - столиците на трите държави, където живее по-голямата част от чедата на Руската православна църква, в чийто духовен и културен живот намира своето продължение и развитие наследството на Светата Рус", твърдят организаторите.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xqf8d 

Разпространяване на статията: