Мобилно меню

4.5555555555556 1 1 1 1 1 Rating 4.56 (9 Votes)

943Достъпът на българите в историческата църква "Свети Викентий и Анастасий" в центъра на Рим отново е бил отказан. Ватиканът разреши в храма да се извърши богослужение по време на честванията на 24 май в Рим, когато официална българска делегация се поклони на гроба на св. Кирил Философ и се срещна с папата. Тогава св. литургия беше оглавена от Константийския еп. Антоний, викарий на Западно- и Средноевропейския митрополит в съслужение с българския свещеник - архимандрит Климент (Бобчев).

След срещата с папата служебният премиер М. Райков коментира случая с думите: „Проблемите с църквата, предоставена за ползване на православните българи в Рим, са на път да бъдат решени. Черкуването в нея е възобновено". Премиерът, който ще поеме функциите на български посланик в Италия, заяви също, че предстои сключването на нов договор за ползването на храма.

Отказът на Ватикана да пусне българите обратно в храма е ясен знак към българската страна, че от нея се очакват конкретни стъпки и отстраняване на някакви грешки. След срещата на най-високо ниво във Ватикана отговорността за случая не може да бъде прехвърляна повече върху "ината" на анонимен румънски клисар. Отговорното поведение на българските светски и църковни власти изисква да назоват проблемите с истинските им имена и да ги решат.

По много начини домакините тактично дадоха да се разбере, че определят като своеволни редица действия на българската община и нейния свещенослужител архим. Климент. Те не приемат в храма, през който минава целият туристически поток в центъра на Рим, да тече търговска дейност и да се извършват дейности извън богослужебните в предоставените дни. Освен това Римокатолическата църква в Зап. Европа действително предоставя свои храмове за ползване на различни православни общности, но при условието, че е налице енория от поне 200 души. На това основание само на румънската общност в Италия са предоставени няколко десетки храма за ползване в цялата страна. Посещаващите българските служби в Рим обаче са много малко и опитите на българския свещеник в Рим да си създаде имидж на активен духовник, затрупан с енорийска работа, явно не са убедителни за католиците.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/xhc6p 

Разпространяване на статията: