Мобилно меню

4.5 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (8 Votes)

Top of Statue of Saints Cyril and Methodius in TřebíčС цел развитие на образователния и религиозния туризъм и разширяване на културно-икономическите отношения между Солун и Велеград, област Злин, Чехия, в сряда, 17 април 2013 г., в заседателната зала на Богословския факултет на Солунския Аристотелев университет се проведе широко обществено обсъждане на въпроса за приноса на светите братя Кирил и Методий за християнизирането на Европа и просветата на славянските народи. На срещата присъстваха представители на област Злин, регион в географските граници на средновековна Великоморавия, където славянските просветители разпространяват християнската вяра на славянски език, представители на ръководството на университета, на правителството, културни и икономически фактори в град Солун, гости от България.

Срещата беше организирана в рамките на възпоменателните събития, които тази година ще отбележат 1150-годишнината от изпращането на светите Солунски братя в Моравия за християнското просвещаване на тамошните славяни. Няколко държавни и неправителствени организации от област Злин преди 3 години са започнали проекта "Св. Кирил и Методий - културни маршрути на Европа“ съвместно с партньори от Италия, Словакия, Македония и Гърция. Сега се проявява интерес да бъде включена и България, за да може да се запълни съществена празнота на маршрута. По този повод проф. Иван Ж. Димитров, който взе участие в срещата по покана на ръководството на Солунския богословски факултет, в своето изказване представи вековната и непрекъсната традиция на почит към свети Кирил и Методий и техните ученици в България, както и на следване на техните завети от Българската църква и целокупния ни народ.  

„Културните пътища на Европа“ е инициатива на Съвета на Европа, целяща да подчертае историята на културните взаимоотношения на континента и да поддържа историческата памет, като насърчава туризма, икономическите партньорства за развитие и културния обмен. Шестчленната делегация от област Злин представи параметрите на програмата и предстоящите тържества през юли т. г. във Велеград, като обяви своето желание да привлече множество творчески сътрудничества. Към тази инициатива беше проявен интерес както от университетски среди у нас, така и от представители на неправителствения сектор и на туристически сдружения.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/x6ux6 

Разпространяване на статията: