Мобилно меню

4.7272727272727 1 1 1 1 1 Rating 4.73 (11 Votes)

92XVII-ият общоамерикански събор на Православната църква в Америка (Orthodox Church in America - OCA), който се проведе във вторник, 13 ноември, в църквата "Св. Троица" в град Парм, щата Охайо, избра нов предстоятел на OCA. Митрополит на Америка и Канада стана Филаделфийският и Източно-Пенсилвански архиепископ Тихон. В църковния форум са взели участие 633 делегати и наблюдатели от енориите на Православната църква в Америка от САЩ и Канада. 590 души са имали право на глас. Никой от кандидатите не е набрал достатъчно гласове на първия кръг на изборите, а именно две трети от хората с право на глас. На втория кръг архиепископ Тихон е получил 317 гласа, а Ню Йоркският епископ Михаил - 355 гласа. Тези две кандидатури са били внесени за разглеждане от Архиерейския синод, който избрал архиеп. Тихон за нов предстоятел на църквата.

Общоамериканският събор беше свикан с единствената цел да се проведат избори за нов предстоятел след оттеглянето от този пост на митрополит Йона (Пафхаузен). Той подаде оставка през юни т. г. заради остри разногласия със Св. Синод на OCA.

Новият предстоятел на OCA е на 46 години. На 23 години той се обръща към Православието, а дотогава е бил член на Епископалната (американското крило на Англиканската църква - б. р.) църква. През същата 1989 г. постъпва в духовната семинария "Св. Тихон", на която по-късно става ректор. Приема монашество през 1995 г. с името Тихон в чест на св. Тихон Московски, почитан като просветител на Северна Америка. През 2004 г. става епископ, а през май тази година - архиепископ. Описват новия предстоятел като спокоен и добронамерен човек, което се счита за особен плюс след напрежението, съпровождало управлението на неговите трима предшественици. Новият предстоятел на Православната църква в Америка ще бъде въдворен през януари следващата година. За интронизацията ще бъдат поканени представители на всички други православни църкви.

В Америка православието е пренесено от руските монаси, пребиваващи на Аляска повече от 200 години. Православната църква в Америка получава автокефалия от Руската православна църква през 1970 г. Паството на ПЦА включва американци от различни националности, включително дошли от бившия Съветски съюз и Русия. Част от българските православни църковни общини също преминават към ПЦА през 60-те години на миналия век и формират отделна епархия, която като румънската и албанската епархия на тази църква е на етнически принцип, а не на териториален.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/akx8k 

Разпространяване на статията: