Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (23 Votes)
1_4.jpgВ Берлин се проведе публичен диспут между вярващи и атеисти. В срещата взеха участие известни общественици: немският журналист и публицист Матияс Матусек, бизнес-дамата и меценатка княгиня Глория фон Турн-унд-Таксис, художникът Вилхелм Инкамп и др. Диспутът, организиран от организацията «Disput Berlin GmbH», събра 300 души. На срещата бяха обсъдени въпросите: ще бъде ли по-добър светът без религията? Религията ли служи на хората или хората служат на религията? Не се ли отнасят европейците по-сериозно към исляма, отколкото към религията на своите предци - християнството? Необходимо ли е ново определяне на отношенията държава-църква-права на човека? Как да се предпази обществото от религиозен фундаментализъм? Не се ли нуждае обществото от "преосмисляне на всички ценности", за което говори Ницше?

Дискусионният форум беше ръководен от бившия главен редактор на немския ежедневник "Тагесшпигел" Стефан Ауст.

Участниците в срещата излагаха различни аргументи "за" и "против" присъствието на религията в обществото.

Сред изказаните аргументи "против" беше мнението, че човек, който е акуратен и внимателен, не е задължително да се моли. Критики бяха отправени към Римокатолическата църква, която живеела под мотото "Който не иска да ми е брат, ще му счупя главата". Социологът и феминистката Некла Келек аргументира отрицателното си отношение към религията с традиционното "религията често е източник на войни и злоупотреби с власт". Проф. Моника Фромел счита, че и без религия човек може да се научи да обича ближния си: на морала не е нужна религия, а практичен разум. Атеистът Филип Мьолер се изказа против "финансирането на митологията на държавно ниво", защото обществото нямало нужда от религия, а от наука, философия и изкуство.

Журналистът-католик от "Тагесшпигел" Матияс Матусек счита, че религията кара човека да се замисли върху най-важните житейски въпроси: как трябва да живея? Какво ще стане след смъртта на физическото ми тяло? В света без религия човек е "само биологичен индивид". 20 век с неговите войни и масови убийства показа как изглежда светът без религия.

Католичката-меценат княгиня Глория фон Турн-унд-Таксис говори за утехата, която отчаяният човек може да получи от вярата, което не може да му даде атеизмът, и за прераждането на религиозното чувство в суеверие у хората, които са отхвърлили религията.

Бившият председател на съвета на Евангелската църква на Германия еп. Волфганг Хубер уточни, че най-добрите критици на религията са религиозните хора. Религията дава възможност да излезеш извън пределите на своя живот.

В началото и края на срещата участниците бяха приканени да гласуват "за" и "против" света без религия. Преди началото на диспута 56,3% се изказаха "за" общество, в което присъства религията, а 35,7% "против" и 8% въздържали се. След края на диспута 58,1% от участниците са гласували "за" присъствието на религията в обществото, 35,5% против и 6,4% въздържали се.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3ax8a 

Разпространяване на статията: