Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (5 Votes)
1_5.jpgПарламентът на Гърция гласува днес да бъде свален имунитетът на трима министри от предишното правителство на Костас Караманлис заради серия имотни сделки между държавата и светогорския манастир Ватопед. Разкритията около заменките предизвикаха поредния политически скандал и допринесоха за падането от власт на кабинета на консервативната Нова демокрация.

В края на август 2008 г. сделките между държавата и светогорския манастир “Ватопед” скандализираха гръцкото общество, след като излезе наяве, че 75 държавни имота в Северна Гърция – например, площ от 10 000 кв. м. около град Урануполи на Халкидики, много добри парцели в Солун и други - са били дадени от държавата на манастира “Ватопед” в замяна за езерото Вистонида и земите около него, които манастирът по доста спорен път е доказал, че му принадлежат.

Разкритието предизвика остри политически реакции дори в самата управляваща тогава партия Нова демокрация. Цялата опозицията обвини правителството, че отчуждава държавна собственост чрез манастира. Скандалът със заменките между правителството и манастира доведе до оставките на двама министри и предизвика истинска буря в гръцките медии. Сделките бяха отменени, след като правителството призна, че вредят на обществения интерес.

Случаят “Ватопед” беше поредният в серията скандали, които се стовариха върху правителството на консерваторите през последната година от управлението му. В комбинация с тежките последици от икономическата криза, които преживява Гърция, доведе до свикването на предсрочни избори на 4 октомври, които върнаха на власт социалистическата партия ПАСОК.

От светата обител твърдят, че всички сделки са законни. Според игумена Ефрем сделките са напълно законни, а парите от продажбите в размер на 41 млн. евро са внесени в специален фонд.

Срещу игумена Ефрем, монаха Арсений и председателя на първоинстанционния съд в обл. Родопи Мария Псалти беше възбудено наказателно преследване за нарушаване на тайната на съдебната процедура и нарушаване на служебните задължения за г-жа Псалти и за морално съучастие в горните престъпления за Ефрем и Арсениос. През октомври миналата година тримата получиха 15 месеца затвор условно.

По предложение на ПАСОК на 26 януари 2010 г. беше създадена парламентарната Анкетна комисия за разследване на „аферата Ватопед“. Първото заседание на новосформираната комисия се проведе на 1 февруари 2010 г. След 42 заседания и показанията на 62-ма свидетели 19-те депутати в комисията не успяха да стигнат до обща позиция и в началото на юни излязоха с един доклад с пет различни гледни точки на петте парламентарни партии.

В крайна сметка в парламента бяха поставени 6 урни – по една за всеки един от министрите и заместник-министрите, замесени в случая „Ватопед”, и депутатите минаха и тайно пуснаха вота си за това, дали са съгласни или не, че наистина шестимата са замесени. Ръководството на Нова демокрация реши да остави народните си представители да гласуват по съвест и в резултат някои консервативните депутати подкрепиха разследването срещу съпартийците си. При предишните две гласувания по казуса “Ватопед” те бяха изрично инструктирани да се въздържат.

Депутатите одобриха започването на предварително разследване на ролята, която са играли бившият държавен министър и говорител на правителството Теодорос Русопулос, бившият зам.-финансов министър Петрос Дукас, бившият министър на земеделието Евангелос Басиакос, неговият заместник Александрос Кондос и ексминистърът на обществения ред Йоргос Вулгаракис.

Замесените в скандала бивши министри и заместник-министри от правителството на Нова демокрация в изказвания от парламентарната трибуна (Петрос Дукас, Георгиос Вулгаракис, Евангелос Басиакос и Костас Килтидис), както и тези, които изпратиха писма (Теодорос Русопулос и Александрос Кондос) заявиха, че са „невинни“ и са „жертви“ на политическо преследване от страна на ПАСОК. Преди гласуването бившите министри се обърнаха към депутатите с искане да гласуват по съвест за това, дали ще ги „спасят“ от препращането към Предследствена парламентарна комисия.

В крайна сметка на съд отиват Евангелос Басиакос, Александрос Кондос и Петрос Дукас. Другите двама министри Теодорос Русополос и Йоргос Вулгаракис няма да бъдат предадени на съда, тъй като за тях не бяха събрани необходимите 151 гласа от общо 300.

Депутатите от консервативната партия Нова демокрация и от крайнодясната формация Народен православен сбор (ЛАОС) участваха в дебатите, но не гласуваха с мотива, че действията на управляващите социалисти спрямо бившите министри целят „политическо преследване“.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aay4 

Разпространяване на статията: