Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (4 Votes)
1_59.jpgС благословението на Руския патриарх Кирил и под председателството на митрополита на Екатеринодар и Кубан Исидор в храма „Христос Спасител” в Москва се състоя първото в историята на РПЦ заседание на Общоцърковния съд на Московската патриаршия. Преди началото на заседанието съдиите положиха клетва пред кръста и Евангелието.

В обръщението си председателят на Общоцърковния съд призова участниците да следват думите на патриарх Кирил, казани пред Архиерейския събор на 2 февруари 2010 г.: „Авторитетът на пастирите и архипастирите се подронва от несправедливи действия и бездействието по изправянето им. Като дълг на патриаршеското служение казвам: не трябва да има произвол в живота на Църквата. Никакъв личен конфликт не трябва да бъде повод за необосновани репресии към клирик. И обратно - личните симпатии не трябва да водят до това, нарушителите на църковния ред да остават безнаказани”.

Разгледани са четири дела под контрола на Управлението на делата на Московската патриаршия.  Според правилника за църковния съд на Руската православна църква, решенията на Общоцърковния съд се изпращат за утвърждаване от Руския патриарх Кирил.

Първото дело бе по две жалби на известния руски свещеник и дисидент отец Павел Аделгейм. Според първата, той е бил неправомерно отстранен от поста си на председател на храма "Св. жени мироносици" в Псков чрез фалшифициран протокол от заседание на църковните настоятели. Във втората си жалба, свещеникът твърди, че е подложен на системен тормоз и гонение от страна на местния митрополит Евсевий (тук). Съдът призна първата жалба за целесъобразна, протоколът от заседанието за недействителен, а новият предстоятел на храма за неканонично назначен. Втората жалба не бе разгледана "поради липса на доказателства". В същото време съдът отправи забележка към отец Павел Аделгейм заради обобщенията му по адрес на висшата йерархия на Руската църква в лайф журнал и му препоръча по-сдържано отношение.


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3aakd 

Разпространяване на статията: