Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (11 Votes)
Varnhem_s_old_Church.jpgНово откритие на шведски археолози доказва, че в тази страна християнството е било разпространено цяло столетие по-рано в сравнение с известното на историята до момента. Оказва се, че началата на християнството в Швеция възхождат към края на ІХ век, а изводът е направен след откриването на най-древната от известните към момента църкви.

Изследователският археологически проект, в рамките на който е направено това откритие, започва през 2005 г. в музея Västergötland, като основната цел е откриването на следи от човешка дейност в местността Varnhem от преди ХІІ век, когато там е бил построен цистерциански манастир.

Изследването е помогнало на археолозите да разберат повече за това, кога и как се е разпространявало и утвърждавало християнството в югозападна Швеция. По всяка вероятност, селище във Varnhem е имало още през ІІІ в. пр. Хр. и то е просъществувало до средата на ХІІ век. По тези места археолозите са открили следи от няколко езически погребения.

Първият храм във Varnhem е представлявал малка дървена постройка, издигната около 1000 година. Няколко десетилетия по-късно на неговото място е построен друг, отново дървен, но вече по-голям храм с каменно подземие под западната част на нефа. Каменните стени на това подземие са достигали до два метра височина и са съхранени в отлично състояние. Това са най-древните каменни стени, открити от археолозите на север от Дания.

На територията на храма са открити следи от погребение на жена, което е датирано в 975 г. Съдейки по това, археолозите са стигнали до извода, че в миналото храмът се е разширявал постепенно, на няколко етапа, като на мястото на дървените стени средновековните строители са издигали каменни. В крайна сметка дължината на храмовата постройка е достигнала 15 м., а широчината ѝ – 8 м.

Според археолозите съществуват основания да се мисли, че тази църква, станала популярно място през ХІІ век, е възможно да е била дори символ на Скандинавия, при това още през ХІ век. В двора ѝ са открити каменни надгробни плочи с изсечени върху тях рунически надписи, един от който гласи: „Кеттил издигна този камък в памет на своята жена Кати, сестра на Торгил”.

Близо до храма в миналото е имало и голямо християнско гробище с повече от 2 000 гроба. Жените са били погребвани в северната му част, а мъжете – в южната. По-заможните хора са били погребвани по-близо до църквата, което е било и обичайната за Скандинавия през Средновековието практика на организиране на погребенията. По думите на двама от археолозите, Мария Вретемарк и Тони Акселсон, „особен интерес тук предизвиква датирането на погребенията. То показва, че това гробище е ползвано от християните от края на ІХ и до края на ХІІ век, т.е. в продължение на 250-300 години. Десет от погребенията датират преди 1000 г., а най-старите от тях са от края на ІХ век, което е ясно свидетелство, че християнството се е вкоренило окончателно по тези места най-късно в началото на Х век, т.е. към столетие по-рано, отколкото се смяташе досега”.

2_Varnhem_s_Abbey.jpgИзследването на откритите човешки останки тепърва започва. Още отсега обаче археолозите отбелязват, че в някои от погребенията е запазен погребален инвентар от типа на ножове, монети, катарами и парченца стъклени мъниста. В едно от мъжките погребения археолозите са намерили дори малък каменен олтар, който най-вероятно свидетелства за професията на погребания – той може да е бил свещеник или църковен служител. Самите цистерцианци са датирали участъка, в който археолозите намират храма, през 50-те години на ХІІ век. Там те основават абатство, превърнало се по-късно в едно от най-богатите и най-могъщи в Скандинавия. По мнението на изследователите, „днес проучванията във Varnhem поставят въпроса за началото на християнизацията в региона – дали тя е започнала сред нисшите слоеве от обществото или първите, които са възприели новата религия, са били представителите на висшите класи?”

Статия, под заглавие „The Varnhem Archaeological Research Project: A New Insight into the Christianization of Västergötland”, е публикувана в последния брой на списание Viking and Medieval Scandinavia.

Източник: Седмица.ru


Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k8hy 

Разпространяване на статията: