Мобилно меню

5 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (11 Votes)
1_64.jpgРилският манастир си върна хотел "Царев връх". 2 млн. лв. струва на светата обител една от най-скандалните сделки с манастирски имоти, сключена през последното десетилетие на миналия век. Тогава предишният игумен дядо Йоан подписва заробващ, според юристи, договор с "Дару-АВ" ООД, зад която стои Атанас Тилев - шеф на Банка за земеделски кредит, създавайки сдружение "Рилски манастир" ООД. Негов управител е Вълкан Стойновски.

Дружеството трябва да стопанисва, обработва и модернизира предоставените от манастира 10 хотелиерски и търговски обекти и 2893 дка манастирска земя. Сред имотите са бившият магазин на "Кореком", ресторант "Дружба", хотел "Рила", туристическата спалня, магазинни помещения. През 1993 г. съдружниците теглят от БЗК заем от 1,3 млн. долара за разширяването на съществуващия хотел "Рила", който се превръща в луксозния хотел "Царев връх" срещу ипотека на фурната, право на строеж на новия хотел "Царев връх" и ресторант "Рила". Веднъж попаднал в капана, дядо Йоан остава заклещен в него до края на дните си.

Сегашният игумен епископ Евлогий получава в наследство заведено от името на фалиралата банка БЗК дело и мисията да спаси и върне на светата обител "Царев връх". С подписването преди около година на извънсъдебно споразумение, той слага край на многогодишното ходене по мъките, залогът в което са манастирските имоти. Сагата, започнала през 90-те години, е пред приключване. До месец ще бъдат изплатени и последните вноски по споразумението. То е подписано между Рилския манастир и кредитора. Като такъв последно се е явявала Централна кооперативна банка, казаха за "Стандарт" от Кюстендилския окръжен съд.

По решение на Светия синод манастирът поема управлението на хотелския комплекс. Тъй като духовенството няма право да се занимава с чисто търговска дейност, ще бъде регистрирано дружество, което ще развива и други дейности, например дърводобив, и така ще помогне за стабилизиране на финансовото състояние на манастира. В момента се прави основен ремонт на покрива, работи се по инсталациите и се правят строителни подобрения, каза игуменът. Той се надява до следващата, трета сесия на църковния събор, работата на "Царев връх" да приключи.

След като бизнесът сложил ръка на манастирските имоти, през 1994 г. на пазара се пуска и алкохол с марка "Рилски манастир". Спиртните напитки се бутилират във Винпром - Русе, но в манастира не влизат приходи и от този вид дейност. Вместо да прекрати договора по законов път, усещайки какво се случва, през 1999 г. дядо Йоан, без да се допита до съдружниците си бизнесмени, преотдава под наем имотите, с които е влязъл в дружеството, и така предизвиква гнева им. Акционерите го отлъчват, като изваждат от фирмата Рилския манастир, а "Рилски манастир" от ООД се преобразува в ЕООД и се управлява от едноличния собственик на капитала на "Дару АВ" ООД Иван Мирчев Кисьов. По молба на БЗК в несъстоятелност Кюстендилският окръжен съд на 19.04.2000 г. назначава синдик, който да се разпорежда с имотите на манастира. Дълговете на дружеството към фалиралата орионска банка са 1 милион 121 хиляди долара.

"Няма да допусна манастирски имоти да се преотстъпват на други хора, независимо как са ги придобивали", е категоричен дядо Евлогий. "С продажбата на земи проблемът с издръжката на Църквата няма да се реши".

"Църквата няма да забогатее от подобни сделки. Вместо да се продават и харизват църковните земи, трябва да се обработват", е категоричен висшият духовник. Сега 99 процента от имотите на Рилската света обител са дадени под наем и аренда. И малко или много те носят приходи на манастира.

Кратък адрес на настоящата публикация: https://dveri.bg/3k8k4 

Разпространяване на статията: